Ciemna sieć pełna leków

Udostępnij:
Nielegalny handel leków w ciemnej sieci gwałtownie rośnie. Mimo że władze blokują główne rynki, takie jak AlphaBay, to gangi przestępcze dywersyfikują i szukają nowych klientów online.
Ciemna sieć lub darknet to część internetu, która znajduje się poza zasięgiem wyszukiwarek. Użytkownicy są w dużej mierze anonimowi i nie można ich odnaleźć, a transakcje odbywają się głównie za pomocą krypto walut, takich jak bitcoin.

- Dwie trzecie ciemnych transakcji internetowych dotyczy leków - wynika z raportu Europolu i EMCDDA.

Największe europejskie rynki czarnego handlu leków to Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Użytkownicy używają także ciemnych stron internetowych do kupowania broni, materiałów wybuchowych i narzędzi hakerskich.

Naloty policji, takie jak zamknięcie rynków AlphaBay i Hansa przez władze europejskie i amerykańskie w ostatnich miesiącach, zatrzymują przestępców na krótko, bo szybko otwierane są nowe witryny.

W ciemnej sieci na całym świecie, w latach 2011-2015 sprzedano leki warte ponad 170 milionów euro, w tym prawie 80 milionów euro w Europie. Choć jest to niewielki ułamek wielkości fizycznego rynku leków, liczba oferowanych produktów rośnie wykładniczo, co wskazuje na zwiększony popyt i podaż.
W sieci AlphaBay i Hansa znalazło się 350 000 produktów, ponad pięć razy więcej niż na wcześniej znanym rynku dark web.

Ciemna sieć jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem, ponieważ kupujący i sprzedający są anonimowi i istnieje przekonanie, że kupione tam leki są dobrej jakości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.