123RF

Ciężki przebieg COVID-19 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób psychicznych

Udostępnij:

Zakażenie wirusem COVID-19 może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne – wskazują najnowsze badania.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na ponad 18 milionach osób dorosłych wykazało podwyższony wskaźnik chorób psychicznych, w tym depresji i innych, poważnych chorób psychicznych, przez okres do roku po zakażeniu COVID-19. 

Zmiany w psychice po przechorowaniu COVID-19

Zmiany w psychice były szczególnie zauważalne u osób, które ciężko przeszły zakażenie, a które nie zostały zaszczepione. Badanie wykazało ponadto, że szczepienia wydawały się łagodzić niekorzystny wpływ COVID-19 na zdrowie psychiczne. 

– Nasze wyniki podkreślają znaczenie szczepień przeciwko COVID-19 w populacji ogólnej, a zwłaszcza wśród osób z chorobami psychicznymi, które mogą być bardziej narażone zarówno na zakażenie SARS-CoV-2, jak i niepożądane skutki koronawirusa – powiedziała w komunikacie prasowym pierwsza autorka badania, dr Venexia Walker z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Badanie zostało opublikowane 21 sierpnia w magazynie „JAMA Psychiatry”.

Badanie przeprowadzono w trzech kohortach – kohorcie około 18,6 miliona osób, u których zdiagnozowano COVID-19 przed udostępnieniem szczepionki, kohorcie około 14 milionów dorosłych, którzy zostali zaszczepieni, oraz kohorcie około 3,2 miliona osób, które były nieszczepione.

Naukowcy porównali wskaźniki różnych chorób psychicznych po przebyciu COVID-19 ze wskaźnikami przed lub bez zakażenia oraz według statusu wyszczepienia.

We wszystkich kohortach wskaźniki większości badanych chorób psychicznych były „znacznie podwyższone” w pierwszym miesiącu po diagnozie COVID-19 w porównaniu ze wskaźnikami przed lub bez COVID-19.

Na przykład skorygowane współczynniki ryzyka dla depresji (najczęstszej choroby) i poważnej choroby psychicznej w miesiącu po COVID-19 wynosiły odpowiednio 1,93 i 1,49 w kohorcie przed szczepieniem oraz odpowiednio 1,79 i 1,45 w kohorcie nieszczepionej w porównaniu z 1,16 i 0,91 w kohorcie zaszczepionej.

Wzrost chorób psychicznych następował po ciężkim przebiegu COVID-19

Badacze wskazują, że ten wzrost wskaźnika chorób psychicznych obserwowano głównie po ciężkim przebiegu COVID-19, który doprowadził do hospitalizacji i utrzymywał się na wyższym poziomie przez okres do roku po ciężkim przebiegu COVID-19 u nieszczepionych dorosłych.

W przypadku ciężkiego zakażenia koronawirusem z hospitalizacją skorygowany współczynnik ryzyka depresji w miesiącu następującym po przyjęciu wynosił 16,3 w kohorcie przedszczepionej, 15,6 w kohorcie nieszczepionej i 12,9 w kohorcie zaszczepionej. Skorygowane współczynniki ryzyka dla poważnej choroby psychicznej w miesiącu po hospitalizacji z powodu COVID-19 wynosiły 9,71 w kohorcie przedszczepionkowej, 8,75 w przypadku braku szczepienia i 6,52 w przypadku szczepienia.

Autorzy badania dodają, że częstość występowania innych chorób psychicznych była zasadniczo podobna do depresji i innych poważnych chorób psychicznych, zarówno ogólnie, jak i w przypadku COVID-19 z hospitalizacją i bez niej.

Zgodnie z wcześniejszymi badaniami analizy podgrup wykazały, że związek COVID-19 z chorobami psychicznymi był silniejszy wśród osób starszych i mężczyzn, bez wyraźnych różnic w zależności od grupy etnicznej.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.