Co z Diaprelem?

Udostępnij:
Mimo protestów ekspertów i pacjentów Diaprel MR 60 mg od 1 lipca nie jest refundowany. Decyzja urzędników z Ministerstwa Zdrowia spowoduje zamieszanie. Pacjenci nie będą mogli kupić tańszego, refundowanego odpowiednika bez wizyty u lekarza, a niektórzy mogą zostać bez leków. W sprawie wypowiadają się Beata Ambroziewicz, prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz i Anna Śliwińska.
- Z zaniepokojeniem przyjęliśmy fakt zniknięcia z listy leków refundowanych leku. Jest to bowiem standardowe, podstawowe leczenie, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo stosowania dla pacjenta. Po wycofaniu leku z listy pacjenci będą poddawani niepotrzebnemu stresowi i konieczności zmiany leku lub stuprocentowej odpłatności za Diaprel - alarmuje Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów, cytowana przez "OKO.press".

Podobnie o sprawie wypowiada się prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Patrząc przez pryzmat liczby polskich pacjentów leczonych tym konkretnym preparatem, zniknięcie leku z listy refundacyjnej wywoła duże perturbacje. Może przejawiać się nawet tak szkodliwym klinicznie zjawiskiem, jak przerwanie terapii przez wielu pacjentów. Cofnięcie refundacji preparatu oryginalnego oznacza bowiem brak możliwości wydania przez aptekę refundowanego odpowiednika generycznego. To powoduje, że pacjent przerwie leczenie, gdy mu się skończą tabletki albo będzie się musiał udać do lekarza i poprosić o zmianę preparatu - wyjaśnia prof. Zozulińska-Ziółkiewicz, a Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zwraca uwagę, że w związku z wypadnięciem z listy refundacyjnej leku cena Diaprelu wzrośnie o ponad 55 proc., z 19 zł do około 30 zł.

O sprawie informuje także Polsat News.

Doustny lek na cukrzycę pobudzający wydzielanie insuliny
Diaprel MR 60 mg to doustny lek na cukrzycę pobudzający wydzielanie insuliny i w efekcie zmniejszający stężenie glukozy we krwi. Lekarstwo to jeden z wielu środków stosowanych w jej terapii. - Lekarze zapisują go, gdy metody takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne czy zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi - wyjaśnia "OKO.press" i przypomina, że Diaprel MR 60 mg stosowany jest od dość dawna. Nie chroni go już patent, powstało więc kilka jego generyków.

Apelowali o Diaprel na lipcowej liście refundacyjnej
- W projekcie lipcowej listy refundacyjnej nie ma stosowanego od lat leku na cukrzycę typu 2. Chodzi o Diaprel MR 60 mg, czyli oryginalny i doustny lek przeciwcukrzycowy. Pacjenci apelują do ministra zdrowia, a list w tej sprawie wysyła Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - napisaliśmy pod koniec czerwca.

Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, w liście do Ministerstwa Zdrowia poinformowała, że lek jest podstawową formą terapii i jednym z najczęściej stosowanych leków w terapii cukrzycy typu 2.

- Codziennie stosuje go około 200 tysięcy pacjentów w Polsce - napisała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Decyzja o usunięciu leku z listy leków refundowanych spowodować może poważne konsekwencje, wynikające z zakłócenia ciągłości procesu terapeutycznego. Konieczność modyfikacji terapii najczęściej wiąże się z dodatkową konsultacją specjalistyczną i ponownym ustawieniem leczenia. W tym okresie setki tysięcy pacjentów narażonych będzie na ryzyko utraty kontroli glikemii, co wiąże się z pogorszeniem stanu ich zdrowia i możliwymi powikłaniami. W analogicznej sytuacji znajdą się pacjenci, którym farmaceuta nie będzie mógł zastąpić leku nierefundowanego jego refundowanym odpowiednikiem. Oznaczać to będzie ponownie konieczność dodatkowej wizyty u lekarza w celu uzyskania nowej recepty. Jest to kolejny element zwiększający zagrożenie dla ciągłości terapii i w efekcie braku kontroli nad stężeniem glukozy we krwi. Dziś pacjenci mogą sami dokonać wyboru, czy chcą wykupić oryginalny Diaprel MR, czy też tańszy odpowiednik. Nie rozumiemy, dlaczego mieliby zostać tego prawa pozbawieni. Dla pacjenta, który kilka, a często kilkanaście lat jest leczony skutecznie lekiem, który uważa za swój, taka zmiana nie będzie ani zrozumiała, ani odebrana jako korzystna. Biorąc powyższe pod uwagę, mamy nadzieję na podjęcie przez ministerstwo decyzji umożliwiającej pacjentom kontynuację terapii z wykorzystaniem leku - napisała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Przeczytaj także: "Obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.