Co z wydłużaniem pobytu dzieci w szpitalach? NFZ odpowiada

Udostępnij:
- Zagadnienie będzie monitorowane przez NFZ w kolejnych miesiącach - napisał fundusz w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka z 21 marca. RPD wskazywał wtedy, że świadczeniodawcy mogą celowo wydłużać czas pobytu dzieci w szpitalu, aby otrzymać sto procent stawki od płatnika.
Marek Michalak w piśmie podkreślał, że przedłużający się czas pobytu dzieci na oddziałach szpitalnych wydłuża kolejki na świadczenia zdrowotne oraz stwarza dodatkową możliwość zakażeń. Zaznaczał, że dla małych pacjentów nie jest też korzystna rozłąka z ich rodzicami i bliskimi.

W odpowiedzi z NFZ przedstawił analizę długości pobytów szpitalnych dzieci w dwóch ubiegłych latach (2016, 2017) oraz w styczniu 2018 r.

- Z analizy wynika znaczny udział hospitalizacji dwudniowych w roku 2016, wskazujący na wydłużanie czasu hospitalizacji w celu uzyskania korzystniejszego finansowania. Analogiczne zjawisko ma miejsce w przypadku hospitalizacji trzydniowych w roku 2017. Jednak w roku 2018, po zwiększeniu finansowania krótszych hospitalizacji do 65 proc., nastąpiło zmniejszenie liczby hospitalizacji trzydniowych przy jednoczesnym wzroście udziału procentowego najkrótszych pobytów - czytamy w odpowiedzi.

Fundusz wskazuje, że dane sprawozdawcze z jednego miesiąca 2018 r., którymi dysponuje centrala NFZ nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.