Co zabija płockie płuca?

Udostępnij:
Radni odpowiadają, że to przemysł petrochemiczno-rafineryjny i apelują do władz Polski o poprawę opieki onkologicznej dla mieszkańców swojego rejonu. Podkreślają, że najwyższy wskaźnik umieralności na nowotwory ma miasto Płock, a następnie powiat płocki i sierpecki.
Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta Płocka przedstawił zatrważające dane na temat umieralności płocczan na nowotwory, zwłaszcza na nowotwory dróg oddechowych. Wskazał na braki w specjalistycznym sprzęcie (akcelerator do radioterapii) przy jednoczesnym wyższym, niż w innych miastach wskaźniku umieralności na nowotwory złośliwe.

- Najwyższy wskaźnik umieralności na nowotwory ogółem ma miasto Płock, następnie powiat płocki i sierpecki - mówił Artur Jaroszewski.

- Dominują zgony na nowotwory tchawicy, oskrzela i płuca. Biorąc pod uwagę inne miasta z działalnością przemysłową, w tym z Górnego Śląska, wskaźniki umieralności są niższe, niż dla Płocka. Albo to nie pyły PM10 zabijają płockie płuca albo dokonywane pomiary nie są zbyt wiarygodne, skoro niższe wskaźniki niż dla Płocka cechują Kraków i Nowy Sącz. Więc co zabija płockie płuca? To, co nas wyróżnia, to przemysł petrochemiczno-rafineryjny – podsumował Artur Jaroszewski.

Podczas dwudziestej sesji Rady Miasta Płocka prezydent i rada byli jednomyślni. Jednogłośnie został przyjęty apel do władz Polski w sprawie konieczności pilnej budowy Płockiego Centrum Onkologii i poprawy opieki medycznej dla mieszkańców Płocka w dziedzinie onkologii.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.