Co ze składką zdrowotną od środków trwałych dla firm?
Tagi: | podatek, składka, składka zdrowotna |
W projekcie nowelizacji ustawy, który wpisano do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zaproponowano, by przedsiębiorcy nie płacili składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych – zgodnie z planami nowe przepisy mają zostać przyjęte przez rząd w czwartym kwartale 2024 r.
8 października w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – dzień później informacja o projekcie pojawiła się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
– Celem przepisów jest wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – wyjaśniono, wskazując przy tym, że potrzeba wprowadzenia zmian wynika ze wzrostu wydatków przedsiębiorców na składki ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2022 r. w wyniku zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem.
– Z perspektywy przedsiębiorców dużym problemem jest znaczne obciążenie składką, istotnie wpływające na rentowność prowadzonej pozarolniczej działalności. Mają przede wszystkim zastrzeżenia do uwzględniania w podstawie jej wymiaru przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Konieczność zapłaty składki zdrowotnej od części dochodu wygenerowanego w wyniku sprzedaży środka trwałego poczytywana jest przez jako rozwiązanie niesprawiedliwe, niezwiązane z wynikiem podstawowej działalności operacyjnej i mogące skutkować incydentalnym wzrostem dochodu przedsiębiorcy, na przyład gdy zbywana jest nieruchomość, a tym samym wyższą składką zdrowotną – podano.
Projektodawcy stwierdzili, że potrzebne jest wprowadzenie zmian, zgodnie z którymi przedsiębiorcy nie będą dodatkowo obciążani składką zdrowotną od przychodów (dochodów) osiąganych w przypadku zbycia środków trwałych, co w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy rentowności prowadzonej działalności gospodarczej.
W projekcie wyszczególniono najważniejsze propozycje zmian. Są to:
- Zmiany dotyczące likwidacji obowiązku płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych obejmują przepis art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.), regulujący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 266, z późn. zm.), dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób, o których mowa w art. 30ca tej ustawy (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach). W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej.
- Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej (art. 81 ust. 2zd pkt 3 w projektowanym brzmieniu ustawy o świadczeniach).
W informacji o projekcie podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał 2024 r.
Przeczytaj także: „Składka zdrowotna a sprawa polityczna (choć taka być nie powinna)”.