Częstochowa: bilans po kontraktach

Udostępnij:
Częstochowa straciła dwie przychodne specjalistyczne - otolaryngologię i nefrologię. Nie przeszły konkursu śląskiego NFZ i nie mają kontraktów pozwalających na ich finansowanie. Wojwódzki Szpital Specjalistyczny odwołał się od tej decyzji, ale w NFZ nie dają dużych szans na pozytywne rozpatrzenie odwołania.
- Fundusz brał pod uwagę warunki jakie spełnia dana poradnia. Dane weryfikował komputer i losował do kontraktów konkretne placówki -wyjaśnia Magdalena Sikora, rzeczniczka prasowa WSzS. -Mamy tylko jedną otolaryngologię w mieście i całym północnym regionie woj. śląskiego. Dla pacjentów będzie to koszmar. Po zabiegu na oddziale otolaryngologicznym będą musieli szukać laryngologa, który zmieni im opatrunek, podejmie dalsze leczenie, ale o zabiegu nic nie będzie wiedział.

Jest też dobra wadomość -będą nowe oddziały w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. W szpitalu na Tysiącleciu będzie oddział dla przewlekle wentylowanych. Taką decyzję podjęli radni Sejmiku Śląskiego. Będzie zajmował się pielęgnacją pacjentów przez całą dobę oraz kontynuacją leczenia przewlekle chorych, którzy nie wymagają dalszej hospitalizacji.

Na oddziale będzie 16 łóżek, w tym 10 stanowisk dla wentylowanych mechanicznie. Planowo oddział ma udzielać świadczenia ok. 100 pacjentom rocznie. Koszt jego utworzenia to ok. 2,1 mln zł. Połowa pójdzie na adaptację pomieszczeń, reszta na zakup sprzętu medycznego.

Dzięki utworzeniu tego oddziału będzie więcej miejsca na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Teraz nie ma gdzie przenieść pacjentów, którzy już nie wymagają takiej terapii. Zdarza się, że karetki z pacjentami, kórzy powinni jak najszybciej trafić na OIOM krąży w poszukiwaniu wolnego miejsca na takim oddziale.
Wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, zapowiedział utworzenie kolejnych dwóch, nowych oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Powstanie hematolgia. Bardzo potrzebna w regionie.

- Pod kątem właśnie częstochowskiej hematologii w Śląskim Uniwersytecie Medycznym kształceni są specjaliści -podkreśla marszałek Kleszczewski.

Z kolei w dawnym szpitalu hutniczym, który teraz podlega Urzędowi Marszałkowskiemu zostanie utworzony oddział rehabilitacji kardiologicznej. W leczeniu chorób serca jest bardzo potrzebny. Zwykle jest bowiem tak, że po zawałach pacjenci nie przechodzą rehabilitacji i w efekcie często znów zapadają na ciężkie choroby serca
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.