Czwartki będą w Warszawie na plus!

Udostępnij:
Jak leczyć HIV, jak nie zakazić innych, czy i jak mówić o swoim statusie bliskim i lekarzom – wszystkiego tego dowiedzą się uczestnicy ruszającej właśnie serii spotkań dla osób żyjących z HIV.
„Czwartki na plus!” to cykl profesjonalnych zajęć opracowanych i prowadzonych z myślą o ludziach żyjących z HIV – heteroseksualnych dorosłych, mężczyznach mających seks z mężczyznami, a także dla rodziców seropozytywnych dzieci. Celem jest przekazanie wiedzy m.in. o diagnostyce, leczeniu, aktywności seksualnej ludzi zakażonych, sposobach mówienia o swoim statusie bliskim, ale też lekarzom, poszukiwaniu partnerów życiowych. Zajęcia będą odbywać się w każdy drugi i czwarty czwartek w siedzibie Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy przy ul. Targowej 44 lok. 1 od 17.00 do 19.00. Udział jest bezpłatny. Organizacja” Czwartków na plus!” w roku 2014 sfinansowana zostanie z grantu przyznanego na ten cel przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences.
Spotkania podzielone będą na dwie części – informacyjno-medyczną, prowadzoną przez lekarzy wirusologów, a także psychoedukacyjną prowadzoną przez trenera tzw. umiejętności miękkich. W pierwszej mowa będzie głównie o przebiegu zakażenia, drogach przenoszenia się wirusa, dobrym czasie na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego i samym leczeniu. W drugiej – o sztuce komunikowania swojego seropozytywnego statusu oraz asertywności i rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych. Każda część będzie składała się z prezentacji oraz wykładu, a także dyskusji z lekarzem i trenerem.
„W sumie w warsztatach weźmie w 2014 roku udział od 300 do 500 osób. To bardzo dużo. Cieszę się, bo ostatnio pieniędzy starczyło nam tylko na kilka miesięcy, a teraz, dzięki konkursowi Pozytywnie Otwarci, mamy już zapewnione środki na cały rok. Rzecz jest o tyle ważna, że Warszawa to stolica Polski, także, gdy chodzi o HIV. W naszym mieście z powodu zakażenia wirusem leczy się 1500 osób. To 20 proc. wszystkich leczących się z tego powodu Polaków. Do Warszawy, do Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM, przyjeżdża ponadto 80-cioro żyjących z HIV dzieci z całej Polski. A gdzie dużo osób żyjących z HIV, tam dużo pytań. Bo życie z HIV, choć dzięki nowoczesnym lekom może być długie i relatywnie komfortowe, jest bardzo skomplikowane. Ludzie nie wiedzą, jak poradzić sobie z zakażeniem i jak się leczyć, jak walczyć ze stygmatyzacją i samotnością. Spotkania w ramach „Czwartków na plus!” na pewno im w tym pomogą” - powiedział Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.
Każde z 24 zaplanowanych na 2014 rok spotkań będzie miało inny temat więc każdy zainteresowany może zdecydować, czy chce przejść pełne, całoroczne szkolenie, czy też wybrać konkretne, interesujące go zagadnienie.
„Doświadczenie strony www.leczhiv.pl, której mamy przyjemność patronować pokazuje, że poziom wiedzy o HIV wciąż jest w Polsce zastraszająco niski. Ludzie żyjący z wirusem mają dziesiątki bardzo poważnych problemów. Zadają w Wirtualnym Punkcie Pomocy na stronie pytania dostęp do leczenia dla osób nieubezpieczonych, o możliwość bezpiecznego zajścia w ciążę lub miejsca, w których mogą spotkać partnera. Często skarżą się na wykluczenie. Wierzę, że dzięki spotkaniom „Czwartki na plus!” żyjący z HIV Warszawiacy oraz goście stolicy uwierzą, że z wirusem naprawdę można normalnie żyć – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.
„Wśród osób seropozytywnych obserwujemy bardzo różne postawy. Od załamania i depresji po zachowania niemal dekadenckie i wypieranie myśli o wirusie. Tymczasem sprawa jest prosta: HIV to nie wyrok i nie można tak go traktować. Mam nadzieję, że te kilkaset osób, które przejdą szkolenia organizowane przez Pozytywnych w Tęczy przekaże zdobytą wiedzę innym i tym samym uda się dotrzeć z dobrymi wiadomościami do bardzo zamkniętej i często hermetycznej grupy, jaką są w Polsce ludzie żyjący z HIV” – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.