Diagności laboratoryjni czują się dyskryminowani

Udostępnij:
Iwona Kozłowska, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zabrała głos w sprawie propozycji minimalnych wynagrodzeń. - Nowelizacja ustawy budzi duży niepokój o przyszłość polskich laboratoriów i jakość wykonywanych przez te laboratoria badań - mówi Kozłowska.
Iwona Kozłowska, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych:
- Zarząd krajowy KZZPMLD analizując ostatnie wydarzenia i propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące wynagrodzeń między innymi pracowników laboratoriów diagnostycznych jest zaniepokojony przyszłością diagnostyki laboratoryjnej w polskiej służbie zdrowia.

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, w której nie uwzględniono zgłoszonych przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych propozycji zapisów gwarantujących funkcjonowanie laboratoriów w strukturach szpitali, jak również zaproponowany współczynnik przy kształtowaniu wynagrodzenia pracowników laboratoriów diagnostycznych, budzą duży niepokój o przyszłość polskich laboratoriów i jakość wykonywanych przez te laboratoria badań.

Propozycje dotyczące wynagrodzeń zgłoszone przez organizacje związkowe reprezentujące zawody medyczne miały stanowić systemowe rozwiązanie prawne. Miały zmierzać do stopniowego niwelowania dysproporcji w zakresie poziomu wynagrodzeń poszczególnych grup pracowników, zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym na poszczególnych stanowiskach pracy, miała być uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy, stażu pracy, kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu, dodatkowych uprawnień oraz wzajemnych relacji pomiędzy wynagrodzeniami dla poszczególnych kategorii zawodowych.

W tej kwestii propozycja Ministra Zdrowia rażąco odbiega od propozycji jaką wskazały organizacje związkowe. Nie została zachowana zasada proporcjonalności rozdziału współczynników pracy pomiędzy grupami zawodowymi. Pan minister proponuje, aby współczynnik pracy dla diagnosty laboratoryjnego ze specjalizacją wynosił 0,82 co stanowi o 0,20 mniej niż współczynnik pracy dla lekarza/lekarza dentysty bez specjalizacji. Podkreślamy, że specjalizacja diagnosty laboratoryjnego wymaga takiego samego okresu kształcenia, wyrzeczeń i nakładów finansowych co specjalizacja lekarska.

Kolejny raz czujemy dyskryminację w stosunku do pozostałych zawodów medycznych stanowiących integralną część polskiej służby zdrowia. Pragniemy zaznaczyć, iż diagności laboratoryjni, jak również technicy analityki medycznej, pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej są tak samo istotnymi świadczeniodawcami w systemie opieki zdrowia jak pozostałe zawody medyczne. Niemniej jednak pomimo spotkań, rozmów i wystosowanych pism Ministerstwo Zdrowia nadal nie chce zauważyć problemów z jakim pracownicy laboratoriów medycznych muszą wciąż się zmagać. Outsourcing laboratoriów, brak dofinansowania do kształcenia ustawicznego, nie docenianie rangi badań laboratoryjnych w procesie diagnozowania, leczenia i zdrowienia pacjenta to w dalszym ciągu trudne wyzwanie dla kolejnego już rządu, który udaje, bądź nie widzi problemu i zagrożeń.

W ocenie zarządu krajowego KZZPMLD przedstawiony projekt ustawy jest nie do przyjęcia.

Uwagi to, po pierwsze, współczynniki pracy powinny być proporcjonalne do propozycji zgłoszonych przez organizacje związkowe reprezentujące zawody medyczne

Po drugie, umożliwienie okresu przejściowego rozłożonego do 31 grudnia 2021 roku oraz sposobu postępowania poszczególnych pracodawców w okresie przejściowym spowoduje, że do 1 lipca 2018 roku w praktyce podwyżka wynagrodzeń w ogóle nie nastąpi. Okres ten należy skrócić, jednocześnie wskazując źródło finansowania tych podwyżek.

Po trzecie, zamrożenie średniej krajowej do roku 2021 spowoduje, że po roku 2021 dysproporcje w wynagrodzeniu w stosunku do średniej krajowej z 2022 roku mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla placówek służby zdrowia aby je wyrównać.

Po czwarte, należy wyraźnie określić, czy ustawa obejmuje tylko zawody medyczne czy wszystkich pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.