Dietetyk – lekarz dla chorobliwie otyłych czy wsparcie dla każdego?

Udostępnij:
Dieta kojarzy się z odchudzaniem, a dietetyk - ze specjalistą od odchudzania. Czy na pewno tylko taka jest jego rola? Dieta to z greckiego sposób odżywiania się, a dietetyk to specjalista od odżywiania się. Gdybyśmy czasem go posłuchali, nasze życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Może warto?
Po co nam jedzenie zdrowe i prawidłowe?
Nasz organizm to złożona maszyna, która aby normalnie i zdrowo funkcjonować, potrzebuje wielu różnorodnych substancji - w tym witamin, mikroelementów. Dostarczamy ich poprzez to, co jemy. A jeśli nie wiemy, co jeść lub nie zwracamy uwagi na to co jemy i poddajemy się różnym pokusom naszego apetytu, to tym samym nie dbamy o organizm, czyli o zdrowie. O prawidłowym odżywianiu myślimy zazwyczaj wtedy, gdy np. jesteśmy w ciąży lub gdy okaże się, że mamy złe wyniki badań. To jednak chwilowe zwroty. Dietetycy podkreślają zgodnie: skutki złego odżywiania pojawią się prędzej czy później w postaci problemów zdrowotnych - pracujemy na nie od dzieciństwa poprzez złe nawyki żywieniowe.

Dieta… czy dietetyk dla każdego?
Mówi się, że jeśli coś jest dla każdego, to jest dla nikogo. W przypadku diety rzeczywiście tak jest, choć są pewne uniwersalne zasady, które dietetyk może nam uświadomić, dzięki którym będziemy umieli komponować posiłki dla całej rodziny. Prawidłowego odżywiania warto się nauczyć, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy dookoła jest mnóstwo przetworzonej żywności, posiłków gotowych do zjedzenia - kuszą nas i nęcą, i sięgamy po nie choćby dlatego, że nie mamy czasu na przygotowanie niczego we własnym zakresie. Można jednak inaczej.

Wystarczy rozmowa z dietetykiem, żeby zrozumieć jak wiele korzyści można odnieść z poznania potrzeb żywieniowych naszego organizmu i jak łatwo możemy je zaspokoić. Zdrowe, dobrze odżywione ciało to także piękne włosy i paznokcie, mniej łamliwe kości, elastyczna i gładka skóra, wreszcie promienna cera. Dzięki pomocy specjalisty dietetyka możemy wyleczyć nie tylko nadwagę, ale również problemy skóry, włosów, układu pokarmowego. Dieta jest elementem wielu terapii chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, hashimoto, etc.

Poprzez odpowiednią dietę możemy budować odporność naszych dzieci, zadbać o ich zdrowe zęby i oczy. Jeśli prawidłowo się odżywiamy, nasze samopoczucie, siły witalne i po prostu chęci do życia przybywają z każdym dniem. Pożywienie to nasza energia życiowa! Pozostaje jeszcze decyzja o zmianie – ta jest po naszej stronie. Wszystko inne podpowie nam dietetyk.

Kiedy już się zdecydujemy, dietetyk pomoże nam: zmienić tryb życia poprzez przygotowanie indywidualnego planu dietetycznego - dobranego do naszych potrzeb i celów, a nawet preferencji; zapewni wsparcie merytoryczne i psychiczne; nauczy ergonomicznie przygotowywać posiłki, a nawet ekonomicznie robić zakupy. To nasz indywidualny trener dobrego życia – wspiera nas i kontroluje postępy. Jednak kluczem jest współpraca - osiągnięcie sukcesu zależy i od dietetyka, i od osoby będącej na diecie. Zarówno w przypadku diety odchudzającej, jak i zmiany sposobu odżywiania się, najważniejsze jest wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.