Dr Adam Krzywoń nowym Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich
Biuro RPO poinformowało, że z pełnienia funkcji Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich zrezygnował dr. Valeri Vachev, a od 1 stycznia 2025 r. nowym ZRPO zostanie prawnik, konstytucjonalista i ekspert w dziedzinie praw człowieka – dr Adam Krzywoń.
- Rzecznik praw obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek, prof. UW powołał dr. hab. Adama Krzywonia na stanowisko Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Obejmie on tę funkcję 1 stycznia 2025 r
- Adam Krzywoń jest prawnikiem, konstytucjonalistą i ekspertem w dziedzinie praw człowieka
- W Biurze RPO nowy zastępca będzie nadzorował prace Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, Zespołu Równego Traktowania oraz Zespołu ds. Sygnalistów
Jak podaje w Biuletynie Informacji Publicznej RPO dr Adam Krzywoń jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał stopnie naukowe doktora - w roku 2010 - i doktora habilitowanego nauk prawnych - w roku 2018. Jego praca naukowa koncentruje się na zagadnieniach prawa konstytucyjnego, praw człowieka oraz funkcjonowania administracji publicznej.
Nowy Zastępca RPO jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym monografii „Konstytucyjna ochrona pracy i praw pracowniczych” (2017), „Podatki i inne daniny publiczne w Konstytucji RP” (2011) oraz współautorem podręcznika „Prawa człowieka” (cztery wydania, ostatnie w 2023 r.). W swoich badaniach i publikacjach zajmował się m.in. ochroną praw podatników, zakazem dyskryminacji pracowników, europejskimi standardami wolności słowa, a także wyzwaniami związanymi z kryzysem konstytucyjnym w Polsce oraz niezależnością sądów.
Adam Krzywoń posiada bogate doświadczenie zawodowe. W latach 2008–2010 pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Zespole Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego, a od lutego 2024 r. pełni funkcję dyrektora tego zespołu. Wcześniej, w latach 2007–2008, pracował w Trybunale Konstytucyjnym, zajmując się wstępną oceną skarg konstytucyjnych. W latach 2010–2018 pełnił funkcję członka i sekretarza Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Swoje międzynarodowe doświadczenie zawodowe wzbogacił stażem w Komisji Praw Człowieka w Meksyku (CNDH).
Jako visiting professor prowadził liczne wykłady i seminaria dotyczące praw człowieka oraz prawa konstytucyjnego na uczelniach w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej, w tym na Universidad Nacional Autónoma de México, Universidad Panamericana, Universidad Complutense de Madrid oraz Thammasat University w Bangkoku. Od 2020 r. współpracuje z Niemieckim Instytutem Nauk o Administracji Publicznej w Speyer, gdzie zajmował się m.in. badaniami nad funkcjonowaniem służby cywilnej w państwach europejskich.
Adam Krzywoń aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych, dotyczących m.in. wpływu technologii na prawa człowieka, bezpieczeństwa publicznego oraz europejskiego systemu ochrony praw i wolności. Jest redaktorem naczelnym półrocznika „Przegląd Legislacyjny” oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Legislacji.