Ekspert o powołaniu nowego zespołu: - Decyzję ministra oceniamy jako krok w dobrym kierunku

Udostępnij:
Zenon Wasilewski skomentował fakt powołania zarządzenia, na mocy którego zostanie powołany zespół do spraw opracowania projektu założeń, które umożliwi sporządzenie dokumentu „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej”. Inicjatywę ocenił pozytywnie i dodał, że oczekuje poważnej debaty nad polityką lekową.
Zenon Wasilewski, ekspert do spraw prawa medycznego i członek BCC komentuje: - Decyzję ministra oceniamy jako krok w dobrym kierunku. Business Centre Club w stanowiskach Gospodarczego Gabinetu Cieni, wielokrotnie wskazywał na potrzebę przyjęcia takiego dokumentu i potwierdzenia w nim, co do zasady, że strategia polityki lekowej musi funkcjonować w ramach ogólnej polityki zdrowotnej państwa. Ostatni taki rządowy dokument datowany jest na 18 marca 2004 roku i obejmował lata 2004-2008. Dawno się zdezaktualizował. W ostatnich latach, w opiece zdrowotnej wiele się zmieniło, ale żaden dokument Ministerstwa Zdrowia nakreślający ramy nowej polityki lekowej nie powstał. Poprzednie kierownictwo Ministerstwa Zdrowia uważało, że taki dokument jest zbędny. Resort stał na stanowisku, że wystarczy ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także obowiązujące prawo farmaceutyczne. Było to błędne rozumowanie.

- Zdaniem BCC, zasadne jest określenie priorytetów zarówno z punktu widzenia pacjentów, lekarzy, aptekarzy, hurtowników oraz przemysłu farmaceutycznego. Dokument w preambule powinien przedstawiać aktualny stan polityki i gospodarki lekowej w Polsce oraz zwięźle określać ramy czasowe i harmonogram prac realizatorów polityki lekowej: Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Instytut Leków, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Główny Inspektorat Sanitarny, Głównego Lekarza Weterynarii, Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- Jednym ze strategicznych celów polityki lekowej powinno być zapewnienie stabilnych warunków dalszego rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego. Potrzebna jest odpowiednia, długofalowa polityka lekowa, która zachęci krajowy przemysł farmaceutyczny do inwestycji, tak by mógł konkurować z podmiotami zagranicznymi. Wyzwaniem dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce jest produkcja leków onkologicznych i biotechnologicznych. Z tych też względów, branża potrzebuje rządowej strategii rozwoju, jako znaczącej części polityki lekowej państwa.

- Oczekujemy poważnej debaty nad „Polityką lekową Rzeczypospolitej Polskiej” z udziałem strony społecznej, która powinna dotyczyć także systemu usług farmaceutycznych, zmian sposobu postrzegania przez państwo problemów polskiej farmacji, bezpieczeństwa lekowego obywateli oraz zabezpieczenia stałej dostępności do leków ratujących życie. Doświadczenia ostatnich miesięcy wskazują, że potrzebny jest poważny dialog społeczny dotyczący zwalczania patologicznych zjawisk na rynku leków zagrażających życiu i zdrowiu obywateli: niekontrolowany wywóz leków, lekomania, dopalacze.

Przeczytaj informację na temat nowego zespołu: "Łanda i Krzakowski popracują więcej. O co chodzi?", a także inny komentarz Zenona Wasilewskiego: "Ekspert podsumowuje raport "OECD - Health at Glnace 2015" i ocenia Polskę na tle innych państw"
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.