Europejski Dzień Numeru 112

Udostępnij:
Gwarancja dodzwonienia się na nr 112, skrócenie średniego czasu oczekiwania na połączenie z operatorem do 12 sekund oraz zatrzymywanie zgłoszeń pomyłkowych lub fałszywych – to główne zalety funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W województwie mazowieckim działają w Radomiu – największe w Polsce oraz w Warszawie. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru 112.
Centra Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce pełnią również rolę selekcji połączeń zbędnych, pomyłkowych oraz fałszywych. Tylko w styczniu tego roku CPR w Radomiu odebrało ponad 100 tys. zgłoszeń, natomiast niecałe 20 tys. z nich wymagało reakcji, czyli skierowania do odpowiedniej służby – policji, straży pożarnej lub ratownictwa medycznego.

Statystyki pokazują, że około 70-80 proc. zgłoszeń jest fałszywych lub nieuzasadnionych. Bywa, że funkcja „SOS” w telefonie, służąca do wzywania pomocy jest traktowana jak pomoc techniczna, szczególnie przy zablokowaniu karty SIM. Często zdarzają się też sytuacje zamawiania pizzy lub taksówek. Warto pamiętać, że telefon komórkowy bez karty SIM również wykona połączenie 112. Rodzice często o tym zapominają, dając telefony dzieciom do zabawy.

– Popularność numeru 112 w porównaniu do telefonów 997, 998 i 999 ciągle rośnie, musimy jednak pamiętać i edukować społeczeństwo, że jest to numer alarmowy. Z praktyki działania Centrów Powiadamiania Ratunkowego wynika, że jest on często mylony z telefonem informacyjnym. Jestem jednak przekonany, że procent połączeń nieuzasadnionych będzie malał, a dalszy rozwój CPR na Mazowszu przyczyni się do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Docelowo CPR-y będą także przyjmować zgłoszenia z telefonów 997, 998 i 999.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.