Francuskie szpitale pracują w sieci

Udostępnij:
Grupa 47 szpitali we Francji została połączona systemem PACS, który może obsłużyć 150 tysięcy badań miesięcznie.
L’Assitance Publique Hôpitaux de Paris we Francji jest jedną z największych grup swojego rodzaju w Europie. W 2005 r. grupa ta podjęła decyzję o implementacji systemu PACS stworzonego przez firmę Carestream Health w celu połączenia 47 szpitali i scentralizowania danych. Oznaczało to konieczność stworzenia sieci łączącej 36 skanerów CT, 31 MRI, 7 PET-CT i 37 systemów SPECT połączonych z 37 systemami RIS i 30 tys. komputerów, oczywiście pochodzących od różnych producentów.

Centrum danych i serwer SuperPACS zostały podłączone do 20 ośrodków przy użyciu sieci komputerowej o wysokiej przepustowości. Każde badanie zawierające zestawy danych obrazujących utworzone w którymś z 20 ośrodków lub powiązanych z nimi ośrodków satelitarnych przechowywane jest lokalnie, w jednym z 20 ośrodków. Serwer PACS znajdujący się w każdym z tych miejsc pobiera metadane pochodzące i wysyła je do serwera SuperPACS w centrum danych. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie centrum danych jako rejestru poprzez tworzenie bazy danych pochodzących ze wszystkich radiologicznych badań obrazujących AP-HP bez konieczności tworzenia dodatkowych kopii danych obrazowych. Taka baza danych umożliwia tworzenie przez centrum danych globalnej listy zadań dla radiologów pracujących w grupie AP-HP, którą można dowolnie filtrować (np. pod kątem specjalizacji, statystyk, umiejscowienia obrazu, nazwiska pacjenta, itp.). Serwery PACS znajdujące się w każdym z ośrodków bezustannie synchronizują wszelkie operacje zmieniające metadane tak, aby były one aktualne. Serwer SuperPACS w centrum danych działa zgodnie z typologią sieci. I tak: jeśli lekarz w szpitalu A chce przejrzeć obrazy stworzone w szpitalu B, wybierze badanie z listy dostarczonej przez centrum danych ale transfer obrazów zostanie wykonany bezpośrednio ze szpitala B do A.

Jeśli połączenie sieciowe pomiędzy ośrodkami i centrum danych z jakiegoś powodu jest nieczynne, to ośrodek wciąż może działać niezależnie mając do dyspozycji badania zgromadzone lokalnie i dokonać synchronizacji danych z centrum, gdy sieć będzie znów dostępna. Jeśli serwer PACS jednego z 20 ośrodków przestanie działać, pozostałych 19 ośrodków może wciąż funkcjonować bez żadnych ograniczeń. Wszystkie serwery SuperPACS wykorzystują to samo oprogramowanie i sposób funkcjonowania w ramach całego systemu, a efekt ten został uzyskany poprzez prawidłowe skonfigurowanie odpowiednich serwerów. Takie rozwiązanie zapewnia grupie AP-HP prawie nieograniczoną elastyczność w rozmieszczaniu i rozwijaniu swojego systemu PACS w przyszłości. Jego powstanie także przebiegało stopniowo w ciągu 15 miesięcy, począwszy od prac przeprowadzonych w poszczególnych ośrodkach, zakończonych budową centrum danych.

W ciągu najbliższych miesięcy, planowane jest wprowadzenie prac, które dalej jeszcze usprawnią wydajność ośrodków zdrowia. Można ograniczyć liczbę ośrodków klastrujących z 20 do 5 lub 6 i umieścić dane w jednym magazynie dla każdego z nowych klastrów. Co więcej, można także współdzielić nie tylko dane w ramach wielu ośrodków zdrowia ale także współdzielić procesy pracy. Oznacza to, że użytkownicy pracujący w różnych ośrodkach będą częścią pojedynczego, wspólnego zarządzania procesami pracy w wielu systemach i ośrodkach. Jest to podstawą do uzyskania wydajności i jednym z największych wyzwań jakie czekają dziś systemy informatyczne służby zdrowia.

Innym celem, który jest istotny, jest wykorzystanie takiej zalety systemu Carestream SuperPACS, jak możliwość użycia jednego stanowiska pracy w wielu ośrodkach do wykonania wszystkich prac radiologicznych (zamiast wykorzystania różnych systemów, posiadających różne sposoby działania tak, jak ma to miejsce teraz).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.