Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Gertruda Uścińska: Jeżeli lekarze zaprotestują, mamy plany awaryjne

Udostępnij:
Lekarze chcą, żeby rząd odstąpił od wprowadzenia obowiązku wystawiania zwolnień tylko w formie elektronicznej. Reforma ma wejść w życie już 1 grudnia. Czy tak się stanie? - Nie są mi znane żadne prace legislacyjne w zakresie zmiany terminu powszechnego wejścia w życie e-zwolnień. Dziś jest już nawet za późno, by takie prace rozpocząć - przyznała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Uścińska odpowiedziała na pytanie, co gdyby lekarze zagrozili, że po 1 grudnia nie będą wypisywać zwolnień. Przyznała, że nie chciałaby komentować żadnych form nacisku, bo to nie jej rola.

- Zwracam natomiast uwagę, że elektroniczne zwolnienia jako rozwiązanie dobrowolne funkcjonują od 1 stycznia 2016 r., czyli prawie trzy lata. Widząc, że w pierwszych dwóch lekarze nie przeszli gremialnie na nową formę wystawiania zwolnień, wzięliśmy inicjatywę w swoje ręce. Podjęliśmy szereg działań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, tak żeby wystawianie e-zwolnień było dla nich bezproblemowe. Przełomem było udostępnienie nowego bezpłatnego podpisu elektronicznego, czyli specjalnego certyfikatu ZUS. Pozwala on lekarzom na łatwą i – co niezwykle istotne – szybką autoryzację zwolnień. Nasz bezpłatny certyfikat ma prawie 90 tys. lekarzy - powiedziała Uścińska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Dodała: - Nie sądzę, że liczba zwolnień po 1 grudnia drastycznie spadnie, ale mamy przygotowane różne scenariusze działań. Mamy nie tylko B. Mamy plany na większą liczbę sytuacji nietypowych. Na czym one polegają? Nie wyprzedzajmy faktów. To, że ZUS jest przygotowany na różne rozwiązania, nie oznacza, że będą one miały miejsce. Wierzę, że wszystko zadziała, jak należy, i żaden plan awaryjny nie będzie uruchamiany.

Co wcześniej mówiła Uścińska?
- Wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich - powiedziała Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że to uporządkuje system. - Z punktu widzenia odpowiedzialności za zarządzanie FUS, w tym funduszem chorobowym, widzimy potrzebę, aby dostęp do informacji o zwolnieniu był od momentu jego wystawienia, a nie po siedmiu dniach, jak to niejednokrotnie jest dziś. Dostęp online do zwolnień będzie działać prewencyjnie w zakresie możliwych nadużyć.

Uścińska przyznała, że wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich.

Przeczytaj także: "Janicka i Krajewski: Umowy z POZ wygasają 30 listopada, a porozumienia nie ma".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.