Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

Ile z akcyzy od alkoholu?

Udostępnij:

Wiceminister finansów Jarosław Neneman podaje, ile wyniosły wpływy z akcyzy od napojów alkoholowych, i przedstawia wnioskowane dane w ujęciu rocznym w okresie 2019–2023 r. oraz od stycznia do lipca 2024 r.

Marek Matuszewski z Prawa i Sprawiedliwości pyta o ekonomiczne konsekwencje alkoholizmu.

– Alkohol jest substancją psychoaktywną, którą spożywa niemal 90 proc. dorosłych Polaków – zwraca uwagę w interpelacji nr 4693 poseł, dopytując o roczne wpływy z akcyzy na alkohol i o to, jakie działania zostaną podjęte, aby zminimalizować kosztowne konsekwencje alkoholizmu.

Wiceminister zdrowia Jarosław Neneman przytacza dane w ujęciu rocznym w okresie 2019–2023 r. oraz od stycznia do lipca 2024 r.


1 Dane za okres styczeń–lipiec 2024 r.

– Odpowiadając na pytanie o działania mające zminimalizować konsekwencje alkoholizmu podejmowane przez przedstawicieli resortu finansów, informuję, że w latach 2022–2027 stawki akcyzy na napoje alkoholowe objęte zostały tzw. akcyzową mapą drogową. Oznacza to ich sukcesywne coroczne podwyżki. W 2022 r. stawki akcyzy na napoje alkoholowe zwiększyły się o 10 proc., natomiast w kolejnych latach stawki akcyzy na te wyroby wzrastają o 5 proc. rok do roku. Tym samym podwyżki akcyzy mają realny wpływ na wzrost cen detalicznych napojów alkoholowych, prowadząc do zmniejszenia ekonomicznej dostępności tych wyrobów, a w konsekwencji spadku ich konsumpcji. Znajduje to odzwierciedlenie w przedstawionych wpływach z tytułu podatku akcyzowego, które od 2022 r. maleją – wylicza Neneman.

Przeczytaj także: „Ekonomiczna dostępność alkoholu w Polsce”, „Kraina wódką i mlekiem płynąca” „Ani kropli alkoholu w ciąży”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.