Implant najnowszej generacji wszczepiony po raz pierwszy w Polsce

Udostępnij:
Specjaliści Instytutu Fizjologii i Patologii pod kierunkiem prof. Henryka Skarżyńskiego ze Światowego Centrum Słuchu po raz pierwszy w Polsce dokonali wszczepienia najnowszej generacji implantu słuchowego Cochlear OSIA OSI100. To nadzieja dla pacjentów z wadami słuchu, dotychczas trudnymi do opanowania.
To operacja innowacyjna na skalę światową, wcześniej podobnych dokonano jedynie w Australii, USA, Niemczech i Holandii. Operowaną była studentka zmagająca się od dziecka z wrodzoną wadą słuchu. Operacja się powiodła.

Na czym polega innowacyjność nowego urządzenia? – To nadzieja dla pacjentów, którzy dla których dzisiaj problemem jest to, że niezadowalająco rozumieją wypowiadane do nich słowa – mówi prof. Henryk Skarżyński. – Nowe urządzenie pozwala to skorygować i przywrócić słuch na poziomie jak zdrowych pacjentów – dodaje.

Takie rozumienie, na poziomie kilkunastu procent, oznacza w praktyce, że z pacjentem można porozmawiać w optymalnych warunkach, np. w cichym pokoju i najlepiej, by chory miał możliwość dopomagania obserwacją mówiącego, np. jego ruchu ust. W warunkach gwaru, szumu czy hałasu kontakt jest poważnie utrudniony i zakłócony.

- Nowe urządzenie ten problem eliminuje. Można słuchać dźwięki orkiestrowej muzyki i słyszeć je bardzo dobrze – mówi prof. Skarżyński.

Implant składa się z dwóch części. Pierwsza wszczepiana jest pod skórę – druga mocowana jest magnetycznie na skórę. Pacjent może w każdej chwili zdjąć część naskórną – i na przykład zająć pływaniem – a przymocować w chwili, gdy będzie potrzebny.

Implant najnowszej generacji można stosować u chorych, których postępy leczenia były niezadowalające.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.