Jak wspierać dziecko żyjące z HIV

Udostępnij:
W podwarszawskich Otrębusach –3-5 października odbędą się bezpłatne dwudniowe warsztaty edukacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci oraz młodzieży żyjących z HIV/AIDS.
Lekarze i przedstawiciele organizacji pozarządowych opiekujących się dziećmi z HIV podkreślają, że często mają one olbrzymi problem z samoakceptacją i samooceną. Celem zajęć organizowanych przez Społeczny Komitet ds. AIDS, jest nauczenie dorosłych, w jaki sposób, kiedy i o czym rozmawiać ze swoimi seropozytywnymi dziećmi. Dzięki tej wiedzy będą oni mogli skuteczniej pomóc młodym ludziom oswoić się z wirusem i wejść w dorosłe życie bez kompleksów czy strachu przed odrzuceniem.
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, na koniec 2013 r. leczeniem ARV objętych było około 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci. Liczba zakażonych dzieci ogółem w Polsce może być znacznie wyższa.

W programie przewidziano warsztat z psychologiem, podczas którego rodzice lub opiekunowie dowiedzą się, kiedy i w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o HIV, co robić w przypadku trudności wychowawczych i jak należy postępować z nastolatkiem, który nie chce przyjmować leków. Podczas zajęć będą omówione również fazy rozwojowe dziecka oraz ich wpływ na odbiór otaczającego świata. Na spotkaniu z psychologiem uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami wychowawczymi, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji.
Warsztaty z pedagogiem będą z kolei poświęcone tematowi faz i norm rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży. Prowadzący opowie o zasadach edukacji seksualnej i wspierania rozwoju psychoseksualnego dzieci oraz o dostrzeganiu ewentualnych nieprawidłowości. Warsztat będzie dotyczył typowych obaw rodziców związanych z seksualnością ich dzieci oraz lęków wynikających z bycia rodzicem dziecka zakażonego chorobą przenoszoną drogą płciową.
Podczas warsztatu rozwojowego uczestnicy będą mogli zastanowić się nad własnym potencjałem, wartościami i mocnymi stronami. Ta refleksja ma służyć wykorzystywaniu odkrytego potencjału w życiu codziennym. Głównym celem tej części zajęć będzie pozytywne wzmocnienie uczestników w procesie pracy na rzecz systemu rodzinnego spójnego z życiem osobistym i zawodowym.
Żeby zapisać się na warsztaty należy skontaktować się z Dominiką Soćko (tel. 607 876 340, adres e-mail: dominika.socko@skaids.org)
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.