Jakość życia kobiet po udarze jest gorsza niż mężczyzn

Udostępnij:
U kobiet częściej pojawiają się problemy z depresją i lękiem, bólem oraz dyskomfortem, a także ograniczoną mobilnością - wynika z cytowanego przez BBC badania, które objęło zdrowie psychiczne I fizyczne 1370 pacjentów od trzech miesięcy do roku po wylewie.
Brytyjscy naukowcy wysnuli wniosek, że u kobiet udar pojawia się w późniejszym wieku niż u mężczyzn, co obniża ich szansę na naturalny powrót do zdrowia i powoduje, że potrzebują więcej wsparcia. Kobiety mają też mniejszą masę mięśniową niż mężczyźni, co ten powrót dodatkowo może utrudniać.
Jednak badanie wskazało także na to, że więcej ludzi przeżywa udar niż 10 lat temu, a dzieje się tak za sprawą zarówno lepszego leczenia, jak i zapobiegania.
Jakość życia została oszacowana przy użyciu formuły oceniającej mobilność, samodzielność w dbaniu o siebie, zdolność do codziennych czynności, depresję/lęki oraz ból.
W ciągu 3 miesięcy kobiety częściej niż mężczyźni sygnalizowały problemy z poruszaniem się, bólem i dyskomfortem, lękiem oraz depresją, ale jednocześnie zanotowano największe różnice u tych osób, które przekroczyły 75. rok życia.
Po roku kobiety nadal uzyskiwały niższą całościową punktację jakości życia niż mężczyźni, ale różnice między nimi były już mniejsze.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.