Jedyna Polka w dwóch sieciach ESDN
Tagi: | Europejska Sieć Specjalistycznych Dietetyków, ESDN, Europejska Federacja Stowarzyszeń Dietetyków, EFAD, Katarzyna Brukało |
Dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało z Katedry Polityki Zdrowia Publicznego – Zakładu Polityki Zdrowotnej Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w Bytomiu została powołana do dwóch Europejskich Sieci Specjalistycznych Dietetyków (ESDN) w Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków (EFAD) na kadencję 2024–2028.
Dr Katarzyna Brukało otrzymała ponowną nominację do ESDN ds. Osób Starszych i po raz pierwszy została powołana na cżłonka Europejskich Sieci Specjalistycznych Dietetyków.
– Moje dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości życia seniorów poprzez odpowiednie żywienie zostały wysoko ocenione i nagrodzone możliwością dalszej pracy w tym obszarze. Dodatkowo, po raz pierwszy zostałam powołana do ESDN ds. Zdrowia Publicznego. Nominacja ta jest wyrazem uznania mojego dotychczasowego wkładu w promowanie zdrowia publicznego oraz zrównoważonej polityki żywieniowej na arenie międzynarodowej – mówi.
– Jako jedyna Polka w tych dwóch sieciach będę miała możliwość jeszcze większego wpływu na kształtowanie polityki żywieniowej oraz zdrowia publicznego na poziomie europejskim – dodaje dr Brukało.
EFAD
Europejska Federacja Stowarzyszeń Dietetyków (EFAD) została założona w 1978 roku i reprezentuje krajowe stowarzyszenia dietetyków w Europie. EFAD ma na celu poprawę zdrowia populacji poprzez promowanie zrównoważonych diet i wspieranie roli dietetyków jako liderów w dziedzinie żywienia. Organizacja ta reprezentuje ponad 35 000 dietetyków oraz liczne grono studentów, angażując się w inicjatywy mające wpływ na politykę zdrowotną, żywieniową oraz edukację i praktykę.
Europejskie Sieci Specjalistyczne Dietetyków (ESDN) to grupy ekspertów powołanych w ramach EFAD, którzy specjalizują się w określonych obszarach dietetyki i żywienia. Ich zadaniem jest m.in. opracowywanie dokumentów strategicznych i rekomendacji dotyczących specyficznych tematów, ułatwianie współpracy oraz reprezentowanie EFAD w kluczowych projektach.
Aktualnie istnieje kilka sieci ESDN, które zajmują się takimi obszarami, jak cukrzyca, żywienie zbiorowe, gastroenterologia, otyłość, opieka nad osobami starszymi, podstawowa opieka zdrowotna, onkologia oraz zdrowie publiczne.