PAP/Tomasz Gzell

KPRM. Nie będzie dyskusji o reformie i o składce zdrowotnej

Udostępnij:

Jak przekazała 13 listopada rano w radiu TOK FM minister Izabela Leszczyna, w czasie dzisiejszego posiedzenia rządu nie będzie dyskusji o projekcie ustawy dotyczącej reformy szpitali, podobnie jak nie będzie dyskusji na temat propozycji w zakresie składki zdrowotnej. Na ten temat zostanie przedstawiona jedynie informacja od ministrów zdrowia i finansów.

Minister Leszczyna, komentując pytanie dotyczące zamiany dyskusji nad projektem ustawy o świadczeniach zdrowotnych na informację, jaką ma złożyć podczas środowego posiedzenia KPRM, przekonywała, że naprawa systemu ochrony zdrowia warta jest niejednej dyskusji podczas posiedzeń Rady Ministrów.

– Co najmniej na trzech posiedzeniach Rady Ministrów rozmawialiśmy o naprawie systemu ochrony zdrowia. Zarówno premier Donald Tusk, jak i ja wiemy, że naprawa systemu jest konieczna, bo zastaliśmy go w takiej sytuacji – w 2022 roku Polacy z prywatnej kieszeni dołożyli do swojego leczenia 51,5 mld zł. W czasie 8 lat rządów PiS zlikwidowano 82 porodówki. Nie zorganizował tego systemu w taki sposób, aby poza obszarami wielkomiejskimi Polacy mieli dostęp do lekarza. Dzisiaj mamy taką sytuację, że mamy lekarzy w wielkich miastach, mamy nagromadzenie szpitali w wielkich miastach, a nie mamy lekarzy, którzy chcieliby pracować w małych powiatowych placówkach. I coś z tym trzeba zrobić – stwierdziła szefowa resortu zdrowia.

Odpowiadając na pytanie prowadzącego program – co się wydarzyło pomiędzy piątkiem a środą, że nie projekt ustawy, lecz jedynie informacja na jej temat zostanie przedstawiona w czasie posiedzenia Rady Ministrów – minister Leszczyna wyjaśniła: – Pan premier doszedł do wniosku, i ja się z tym zgadzam, że musimy najpierw koleżankom i kolegom, ministrom przedstawić szerszy obraz systemu ochrony zdrowia. I ja dzisiaj mam to właśnie zrobić, opowiedzieć o tej ustawie, która jest jednym z trzech elementów całego pakietu zmian, jaki przygotowałam przez te prawie 11 miesięcy w resorcie. Zmian, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom, wyższą jakość leczenia, bez względu na miejsce zamieszkania i przede wszystkim także zwiększyć dostępność do lekarzy.

Jak podkreśliła, do dotychczasowych propozycji pewne wątpliwości do tej pory zgłaszali przedstawiciele Lewicy, a wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że chciałby, aby na ten temat jeszcze rozmawiać.

– Nie uważam, że jest jakimś kłopotem to, że wewnątrz Rady Ministrów, czy w zapleczu politycznym rządu trwają rozmowy i negocjacje. To jest najlepsze, co może nas spotkać. Cała Rada Ministrów będzie przekonana, że to, z czym przychodzę, jest dobrym rozwiązaniem narastających problemów od lat – im więcej mówimy o ochronie zdrowia, tym lepiej dla tego projektu – powiedziała Izabela Leszczyna.

Odpowiadając na pytanie, kiedy Rada Ministrów będzie gotowa zaakceptować ustawę, stwierdziła, że najprawdopodobniej będzie to wiadome po dzisiejszym spotkaniu w KPRM i po tym, jak przebiegać będzie nad tym projektem dyskusja.

– Dzisiaj moim koleżankom i kolegom chcę przedstawić projekt, który proponuje bardzo prosty mechanizm, znany od lat, według którego szpitale powinny ze sobą współpracować, zamiast rywalizować. Cała pozytywna zmiana proponowana w ustawie będzie polegała na tym, że wszędzie tam, gdzie niepotrzebna jest chirurgia ostra, czyli niepotrzebny jest dwudziestoczterogodzinny dyżur lekarzy, zwolnimy ich. Co będą robili ci specjaliści, którzy nie muszą być 24 godziny w szpitalu? Będą przyjmowali naszych pacjentów w ambulatoriach – wskazała.

– Dzisiaj mamy taką sytuację, że prawie 60 proc. zabiegów, które są wykonywane w szpitalach, może być realizowana w ambulatoriach. Uwalniamy w ten sposób lekarzy, mamy ich więcej, więc zwiększa się do nich dostępność. Dopóki będzie tak, ze w szpitalu realizujemy zabiegi, które mogą być robione w ambulatorium, i dopóki będzie tak, że lekarz specjalista jest zaangażowany w leczenie tego samego pacjenta przez wiele miesięcy, zamiast oddać go do lekarza rodzinnego pod opiekę, nigdy nie zmniejszymy kolejek. To, co proponuję, to jest dokładnie zmniejszenie kolejek i zwiększenie dostępności do lekarza – dodała.

Jak przekazała minister Leszczyna, na posiedzeniu KPRM 13 listopada nie będzie też dyskusji o proponowanych zmianach dotyczących składki zdrowotnej. W sprawie ustawy o reformie szpitali i zmian dotyczących składki zdrowotnej zostanie przedstawiona informacja ministrów zdrowia i finansów. Decyzje natomiast mają zapaść na kolejnych posiedzeniach rządu.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.