KUL

Kardiochirurg prof. Michał Zembala prorektorem KUL

Udostępnij:

Kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala został powołany na prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych.

Jak informuje KUL prof. Michal Zembala jako nowy prorektor zacznie urzędowanie od września. Z Wydziałem Medycznym KUL związany jest od ubiegłego roku. Do tej pory był pełnomocnikiem rektora KUL ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych. Profesor tworzy w Lublinie Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

Chcemy skoncentrować nasze wysiłki na budowie nowego centrum sercowo-naczyniowego

- Funkcja prorektora KUL – uniwersytetu z ponad 105-letnią tradycją, gronem wielkich profesorów na przestrzeni dekad i wybitnych absolwentów jest dla mnie tak zaszczytem, jak i wyzwaniem. Chcemy budować społeczność medyków, którzy oprócz posiadania wszechstronnego i zgodnego ze współczesnym kanonem wiedzy wykształcenia medycznego będą stawiać dobro chorego na pierwszym miejscu - powiedział prof. Zembala.

- Poza dydaktyką chcemy skoncentrować nasze wysiłki na budowie nowego centrum sercowo-naczyniowego, w którym chorzy znajdą fachową pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach, studenci – inspiracje do nauki i poszukiwania siebie, a naukowcy – miejsce do klinicznego i przedklinicznego rozwoju. Głęboko wierzę, że współpraca ze środowiskiem akademickim, tak mocno reprezentowanym w Lublinie, przyczyni się do wzmocnienia roli województwa na mapie potrzeb zdrowotnych kraju - podkreślił nowy prorektor.

Istotne jest holistyczne podejście do pacjenta

Prof. Zembala dodał - jak dalej podaje KUL -  że w jego metodologii i pojmowaniu medycyny istotne jest holistyczne podejście do pacjenta, a z tym spotyka się koncepcja Wydziału Medycznego KUL, którą przedstawia rektor ks. prof. Kalinowski. - Powiedziano kiedyś, że tutaj jest Polska drugiej prędkości. To dobrze, bo jak człowiek wolniej jedzie, to więcej widzi. Dostrzega nie tylko ogromny potencjał regionu, ale przede wszystkim – luki w niesionej pomocy. Brakuje bardzo ośrodka transplantacyjnego. A przecież wystarczy spojrzeć na wspaniałego prof. Kutarskiego – wybitnego kardiochirurgia z zamojskiej kliniki, który już wiele lat żyje z przeszczepionym sercem i niesie pomoc mieszkańcom nie tylko regionu, ale i kraju.

- Kluczowa będzie dla naszego wydziału współpraca międzynarodowa. Nawiązaliśmy i poszerzamy współpracę z zagranicznymi klinikami i uniwersytetami, m.in. z Polikliniką Gemelli w Rzymie. Wspólne warsztaty, zabiegi czy granty naukowo-badawcze wzbogacą dorobek obu uczelni i stanowić będą bazę rozwoju naukowego – zaznaczył prof. Zembala.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że uniwersytet wśród swoich priorytetów stawia na rozwój Wydziału Medycznego.

- Jest to strategicznym celem na najbliższe lata, podobnie jak szpitalne oddziały kliniczne i badania medyczne. Dlatego podjąłem decyzję o powołaniu prorektora, który zajmie się tym zakresem. Prof. Zembala to bardzo dobry i doświadczony kardiochirurg, podobnie jak naukowiec. Uczestniczy w wielu zagranicznych sympozjach i konferencjach, systematycznie wykonuje zabiegi operacyjne. Liczę, że jego działania i podejmowane decyzje przyczynią się do budowy na KUL i w Lublinie mocnego ośrodka naukowo-medycznego, który będzie służył pacjentom” – powiedział ks. prof. Kalinowski.

Rozwój Wydziału Medycznego

Prof. Michał Zembala był m.in. ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Odbył staże naukowe i badawcze w Montefiore Medical Center, Albert Einstein College of Medicine, Yeshiva University w Nowym Jorku i Laboratorium Medycznym Regeneracyjnym Uniwersytetu Harvarda. Ukończył również studium Surgical Leadership Program Harvard Medical School w Bostonie.

Jest synem kardiochirurga prof. Mariana Zembali, który wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadził w 1985 r. w Zabrzu pierwszy w Polsce przeszczep serca.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.