Kardiolodzy o diagnostyce omdleń z wykorzystaniem wszczepionego rejestratora arytmii ILR

Udostępnij:
Diagnostyka ILR zajmuje wysokie miejsce w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i może przynieść wymierne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej, niestety w Polsce wciąż nie jest refundowana.
Grupa kardiologów zajmujących się diagnostyką omdleń w trakcie konferencji Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK dyskutowała na temat braku dostępności dla polskich pacjentów rejestratora arytmii ILR: narzędzia diagnostycznego od lat znajdującego miejsce w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Rejestrator arytmii ILR (Implantable Loop Recorder) to kilkucentymetrowe urządzenie wszczepiane podskórnie, które przez okres nawet kilkuletni dokładnie rejestruje pracę serca i skutecznie pomaga w określeniu przyczyny omdleń. Urządzenie zgodnie ze wskazaniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecane jest we wczesnej fazie diagnostyki nawracających omdleń o niepewnej etiologii oraz w późniejszej fazie diagnostyki u chorych z omdleniami niewyjaśnionymi innymi metodami. Urządzenie stosowane jest również do diagnostyki kołatań serca i oceny migotania przedsionków, a także do odróżnienia omdlenia od padaczki.
Trwają już kilkuletnie starania, aby diagnostyka ILR była dostępna dla pacjentów w Polsce. Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii powołał zespół ekspertów, który stworzył kompleksowy program dotyczący wykorzystania rejestratora arytmii w diagnostyce pacjentów z omdleniami. W 2010 roku Agencja Oceny Technologii Medycznej wydała opinię w sprawie refundacji tego narzędzia diagnostycznego, w której opowiedziano się za zakwalifikowaniem świadczenia jako gwarantowanego.
- Mimo podjęcia przez środowisko specjalistów z zakresu leczenia omdleń szeregu inicjatyw zmierzających do upowszechnienia w Polsce diagnostyki ILR, przez brak reakcji Ministerstwa Zdrowia polscy pacjenci są w praktyce jej pozbawieni – mówi prof. Małgorzata Lelonek - Mamy dość kuriozalną sytuację, bo po pierwsze ILR to standard w krajach UE, po wtóre mówimy o urządzeniu, które w porównaniu do wielu wyrobów medycznych jest naprawdę mało kosztowne. W związku z wejściem w życie ustawy transgranicznej możemy się spodziewać, że pacjenci będą mieli zaoferowane to świadczenie np. w Niemczech, gdzie ta diagnostyka jest bardzo upowszechniona, gdyż coraz częściej poszukuje się weryfikacji wskazań do wszczepienia stymulatora serca. Diagnostyka z użyciem ILR znajduje się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie bez powodu. Po prostu nie da się inaczej sprawdzić, jaki rytm miało serce w chwili omdlenia, jeśli w trakcie tego epizodu nie zarejestrujemy pracy serca. Jedynie ILR jest nam w stanie zapewnić odczyt u tych osób, którym omdlenia zdarzają się incydentalnie. Postawienie właściwej diagnozy jest kluczowe, ponieważ niewyjaśnione, nawracające omdlenia mogą być objawem groźnej choroby, a omdlenia z przyczyn kardiologicznych statystycznie dwukrotnie zwiększają ryzyko śmierci.

Ocenia się, że co roku 3,5 mln Europejczyków doświadcza omdleń, u 1/3 z nich przyczyna omdleń, mimo wielu badań diagnostycznych, pozostaje niewyjaśniona. Wszczepialne rejestratory arytmii zmniejszają liczbę badań niezbędnych do zdiagnozowania pacjentów, a tym samym redukują koszty leczenia. Badania wskazują, że urządzenie Reveal (ILR) pomaga w określeniu do 88% przypadków, jeśli niewyjaśnione omdlenia są związane z arytmią. Wskaźnik trafności tych diagnoz jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnych metod monitorowa. Dane kliniczne wykazują, iż użycie ILR zmniejsza koszty netto diagnostyki ogólnej o około 25%.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.