Konstanty Radziwiłł: skrócimy kolejki, zmienimy służbę zdrowia

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia zamierza skrócić kolejki. Jak? Ma w tym pomóc projekt 75 plus, opieka skoordynowana oraz zmiany w taryfikacji świadczeń. Z okazji podsumowania 100 dni prac resortu nie padły żadne deklaracje w tym zakresie odnośnie terminów oprócz tej, że Polska poprawi swój słaby wynik w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia.
- Do zmniejszenia kolejek przyczyni się projekt 75 plus zakładający, że od 1 września 2016 roku lekarz rodzinny będzie mógł wypisać receptę na darmowe leki dla osób po 75 roku życia. Dlaczego tylko lekarz rodzinny? On najlepiej zna pacjenta, a poza tym to rozwiązanie zmniejszy kolejki do specjalistów, bo nie będą musieli wypisywać na wizytach jedynie recept dla przewlekle chorych. Z kolejkami zawalczy nasz projekt opieki skoordynowanej, której przykładem jest już wprowadzane rozwiązanie dla kobiet w ciąży. NFZ przestanie kupować izolowane, pojedyncze świadczenia, a zapłaci za opiekę kompleksową od początku do końca. Kolejnym projektem, który pozytywnie wpłynie na skrócenie kolejek są zmiany w taryfikacji. Już wiemy jaki świadczenia są przeszacowane, jakie niedoszacowane i będziemy zmieniać tą sytuację, choć odpowiedzialnie, aby wszystko się bilansowało – mówił Konstanty Radziwiłł.

Minister zadeklarował, że już w przyszłym roku Polska poprawi swój wynik w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia. Za 2015 rok nasz kraj uplasował się na przedostatnim miejscu uzyskując nieco ponad 500 punktów na 1000 możliwych.

Konstanty Radziwiłł poinformował, że w resorcie toczą się prace nad 21 projektami ustaw. Prace koncepcyjne obejmują m.in. ustawę o POZ, zmiany systemowe w ochronie zdrowia, które mają skutkować powszechnym dostępem do opieki medycznej dla wszystkich obywateli, likwidacją NFZ i przejęciem zobowiązań płatniczych przez państwo. Nad czym jeszcze pracuje ministerstwo? Nad uproszczeniem regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej, co ma zredukować niepotrzebne wymogi oraz ograniczyć biurokrację, nad dokumentem „Polityka lekowa RP”, która ma uregulować dostępność leczenia w chorobach rzadkich oraz nad propozycjami innowacji w służbie zdrowia.

Mapy potrzeb zdrowotnych mają być gotowe w kwietniu, ale nie tylko one posłużą do oceny zasadności danej inwestycji, ale także kwestionariusz skutków inwestycji, który oceni, czy dany projekt ma sens, czy też nie.

Czym może się już pochwalić ministerstwo? Ustawą o darmowych lekach dla seniorów, które w 2016 roku będą kosztowały budżet 125 mln zł, w kolejnym 564 mln zł i w kolejnych wzrost wydatków będzie następował o 15 proc. 1 września 2016 roku pojawi się lista darmowych leków. Projekt ma ograniczyć dopłaty do leków w tej grupie o 40 procent a w kolejnych latach nawet o 60 procent. Projekt 75 plus dotyczy 3 mln osób w Polsce.
Konstanty Radziwiłł wspomniał także o końcu komercjalizacji szpitali i zakazie prywatyzacji, zgodnie z założeniem, że służba zdrowia powinna pozostać w rękach publicznych. Zyski zaś w szpitalnych spółkach mają być przeznaczane na działalność leczniczą, nie na dywidendy. Resort chce także walczyć z nikotynizmem i zapowiada zaostrzenie przepisów dotyczących zarówno papierosów jak i e-papierosów. Wrócą staże podyplomowe, a krwiodawstwo i krwiolecznictwo stanie się bezpieczniejsze na skutek nowelizacji przepisów zgodnie z dyrektywami UE.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.