Marek Misiurewicz

Krytyka norm zatrudnienia lekarzy

Udostępnij:
– Sztywne normy wynagrodzeń w przeliczeniu na łóżka są sprzeczne z zasadą elastyczności i dynamicznego reagowania na zmieniające się potrzeby pacjentów oraz możliwości szpitala, a ich wprowadzenie może doprowadzić do dezorganizacji pracy – stwierdził prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław J. Fedorowski.
Naczelna Rada Lekarska w stanowisku datowanym na 21 kwietnia zaapelowała o podjęcie pilnych prac legislacyjnych, mających na celu wprowadzenie realnych norm zatrudnienia lekarzy w przeliczeniu na liczbę łóżek szpitalnych w poszczególnych oddziałach w lecznictwie szpitalnym – zarówno w godzinach normalnej ordynacji, jak i w czasie dyżuru medycznego.

Uzasadnili, że „w związku z brakami kadrowymi w lecznictwie szpitalnym często zatrudniona jest minimalna liczba lekarzy, to jest równoważnik dwóch etatów – co nie daje gwarancji prawidłowej opieki nad pacjentem i nie umożliwia zapewnienia podstawowych praw pacjenta”.

– Taka sytuacja może skutkować rezygnacją lekarzy z zatrudnienia w szpitalach – dodali przedstawiciele samorządu lekarskiego.

Stanowisko lekarzy skomentował reprezentant dyrektorów szpitali.

– Polska Federacja Szpitali jako reprezentatywna organizacja pracodawców szpitali uważa, że rozwiązanie to jest nieodpowiednie dla nowoczesnej organizacji pracy placówki. Sztywne normy wynagrodzeń w przeliczeniu na łóżka – tzw. rejestrowe – są sprzeczne z zasadą elastyczności i dynamicznego reagowania na zmieniające się potrzeby pacjentów oraz możliwości szpitala. Próby ustanowienia takich norm będą ograniczać dyrektorów szpitali, wśród których jest także wielu lekarzy oraz dyrektorów do spraw medycznych — lekarzy, w prowadzeniu kosztowo-efektywnego zarządzania kapitałem ludzkim, w tym przypadku chodzi o instrumenty zarządzania pracą medyków – stwierdził prezes Fedorowski cytowany na stronie internetowej PFSz.

– Ponadto, praca lekarzy i personelu medycznego w szpitalu nie polega jedynie na opiece nad pacjentami hospitalizowanymi, ale również na wykonywaniu innych zadań, takich jak prowadzenie ambulatorium, zabiegi, konsultacje dla innych specjalności, udział w szpitalnych zespołach szybkiego reagowania i w pełnieniu dyżurów. Wprowadzenie norm zatrudnienia według łóżek rejestrowych ignoruje te dodatkowe zadania i może prowadzić do nieefektywności oraz dezorganizacji pracy personelu medycznego. Model przypisania lekarzy do łóżek szpitalnych nie sprzyja także wprowadzaniu nowoczesnej organizacji pracy szpitala w modelu oddziału wieloprofilowych pod względem stopnia natężenia opieki nad pacjentem, zamiast oddziałów skoncentrowanych na specjalizacjach lekarskich – wyjaśnił Jarosław J. Fedorowski, podkreślając, że „dla naszej organizacji pracodawców priorytetem jest dbałość o dobre warunki pracy dla pracowników medycznych oraz poprawa jakości i efektywności świadczonych usług medycznych”.

– Wprowadzenie sztywnych norm zatrudnienia lekarzy według łóżek rejestrowych byłoby krokiem wstecz i wprowadziłoby dodatkowe utrudnienia w codziennej pracy szpitala. Należy także nadmienić, że w kwestii norm zatrudnienia lekarzy specjalistów mamy już wymagania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, które z uwagi na ich ukierunkowanie na liczne specjalizacje lekarskie zamiast na osiągnięcie określonego wyniku leczenia, stanowią duże wyzwanie dla polskich szpitali – uzasadnił przedstawiciel menedżerów, podsumowując, że „Polska Federacja Szpitali nie popiera postulatu Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wprowadzenia norm zatrudnienia lekarzy według liczby łóżek w szpitalach”.

– Apelujemy o nieodbieranie dyrektorom szpitali podstawowych narzędzi zarządczych – stwierdził.

Przeczytaj także: „Potrzebne normy zatrudnienia lekarzy w przeliczeniu na szpitalne łóżka”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.