Naczelna Izba Lekarska

Lekarska współpraca

Udostępnij:
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski spotkał się z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Grażyną Cebulą-Kubat – zgodnie zadeklarowali, że „wspólne działanie to większy wpływ na polityków i decydentów”.
– Jeśli będziemy działać wspólnie – a czasy są trudne i dużo problemów jest do rozwiązania, zwłaszcza w publicznej ochronie zdrowia – to uzyskamy większy wpływ na polityków i decydentów – stwierdziła Grażyna Cebula-Kubat podczas posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, które odbyło się 15 grudnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. – Na razie jako środowisko jesteśmy dyskredytowani, a w ochronie zdrowia dzieje się coraz gorzej – podkreśliła.


Naczelna Izba Lekarska

W trakcie spotkania mówiono też o tym, co zrobić, aby Polacy zaczęli inaczej postrzegać lekarzy – inaczej niż jest obecnie, czyli na podstawie tego, co mówią rządzący.

– Protestujemy przeciwko wciąganiu nas w kampanię wyborczą i załatwianiu kosztem środowiska lekarskiego swoich interesów politycznych. Jako przedstawiciele samorządu będziemy na bieżąco prostować w mediach nieprawdziwe informacje, a lekarzy prosimy, by w swoich gabinetach instruowali swoich pacjentów i informowali ich o tym, jak wyglądają realia systemu ochrony zdrowia, jakie są rzeczywiste warunki funkcjonowania w nim lekarzy i kto za to odpowiada – podkreślił prezes Jankowski.


Naczelna Izba Lekarska

Przewodnicząca Cebula-Kubat przyznała, że „w przestrzeni publicznej praktykowana jest retoryka, za sprawą której pacjenci są nastawiani przeciwko lekarzom”, apelując, aby „środowisko samorządowe i związkowe zrobiły wszystko, by polską ochronę zdrowia wspólnie chociaż w części obronić”.

– Razem być może zdziałamy więcej – zwróciła się Grażyna Cebula-Kubat do Łukasza Jankowskiego, który wyliczył, w jakich sprawach NIL i OZZL mogą współpracować.

– Pierwsza z nich to walka o uproszczenie słownika refundacyjnego i stworzenie przez Centrum e-Zdrowia narzędzia, które będzie z automatu określało poziom odpłatności leku. O to samorząd i związkowcy starają się od lat – przyznał prezes Jankowski, dodając, że „wśród spraw ważnych wymieniono także kwestię konieczności zmiany przepisów określających działanie koronerów, a także wyznaczenie norm pracy dla lekarzy i lekarzy dentystów, zwłaszcza w sytuacji, gdy w życie weszła ustawa o jakości”. Podkreślił też, że „propozycje rządowe dotyczące wprowadzenia no fault nie są zbieżne z tym, czego domaga się środowisko lekarskie”.

Przeczytaj także: „Anegdoty prezesa Jarosława Kaczyńskiego” i „Wszyscy są zadowoleni”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.