123RF

Lekarz rodzinny może zmienić zalecenia specjalisty

Udostępnij:

Lekarz rodzinny może zmienić zalecenia specjalisty, na przykład kardiologa, jeśli uzna to za konieczne. Niekiedy taka zmiana może być wręcz konieczna. Nie ma przepisów, które by mu tego zabraniały. 

Dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, adwokat, tłumaczy, że przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują kwestii zmiany zaleceń jednego lekarza przez drugiego lekarza. 

– Równocześnie podkreślenia wymaga, że w zakresie stosunków społecznych i gospodarczych regułą jest zasada „co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Z tego powodu uważam, że nie ma przeszkód prawnych, żeby jeden lekarz zmienił zalecenia wydane przez innego lekarza – wskazuje w serwisie Prawo.pl. 

Tymiński podkreśla, że trzeba jednak pamiętać, iż zmiana zaleceń jest orzeczeniem o stanie zdrowia, które zgodnie z przepisami lekarz może wydać „po uprzednim, osobistym zbadaniu lub zbadaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby” (art. 42 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Oznacza to, że wyłącznie po spełnieniu tych warunków zmiana zaleceń będzie formalnie uzasadniona.

Lekarz zawsze odpowiada za swoje zalecenia

Dr Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalista medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego, podkreśla, że w opiece podstawowej pracują lekarze o różnych specjalnościach, gdzie podstawową jest lekarz medycyny rodzinnej.

– Opiekując się pacjentami, posiadam wiedzę, bo przygotowała mnie do tego specjalizacja i jestem przygotowana w zakresie podstawowych jednostek chorobowych, jak między innymi nadciśnienie, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe, pediatria, choroby zakaźne czy przede wszystkim profilaktyka. Każdy lekarz, który ordynuje pacjentowi zalecenia farmakologiczne i inne, odpowiada za to – mówi lekarka, dodając, że jej samej zdarza się zmieniać zalecenia specjalisty, jeśli stan pacjenta tego wymaga.

– Jeśli przychodzi pacjent, np. kardiologiczny, i kaszle, a wiem, że jest jedna grupa leków kardiologicznych, która może to powodować, to nie wysyłam go w długą kolejkę do kardiologa, tylko zmieniam zalecenia – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch. W innych przypadkach lekarz rodzinny może też skonsultować się z lekarzem specjalistą, co znacznie ułatwia opieka koordynowana, która przyspiesza proces wsparcia pacjenta.

Gdy leczenie obarczone jest błędem 

Lekarz ponosi odpowiedzialność prawną, w tym za orzekanie o stanie zdrowia pacjenta i wydane mu zalecenia.

– W niektórych przypadkach zmiana zaleceń jest wręcz koniecznością – zaznacza Radosław Tymiński, zwracając uwagę, że w szczególności chodzi o sytuacje, w których lekarz dostrzega, że zaproponowane przez drugiego postępowanie diagnostyczne bądź lecznicze obarczone jest pewnego rodzaju błędem, na przykład jeden lekarz przepisał leki, które wchodzą w groźne interakcje z innymi lekami pacjenta. 

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.