Lekcja wolontariatu opiekuńczego w pomorskich szpitalach

Udostępnij:
W środę, 19 marca, w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC rozpoczyna się specjalna edycja kursu wolontariatu medycznego. Po raz pierwszy jego tematyka zostanie poszerzona o aspekty wolontariatu opiekuńczego, mającego działać w pomorskich szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej i domowej opiece długoterminowej.
Inicjatywa projektu, którego celem jest powstanie i rozwój wolontariatu w ramach instytucjonalnej i domowej opieki nad osobami chorymi, starymi i niesamodzielnymi, zrodziła się niemal rok temu, podczas spotkania księdza Piotra Krakowiaka, krajowego duszpasterza hospicjów, z wicemarszałek województwa pomorskiego Hanną Zych-Cisoń. Doświadczenia ruchu hospicyjnego, w którym zespoły opiekuńcze od kilkudziesięciu lat współpracują z wolontariuszami, pokazują, jak ważna jest ich obecność i pomoc przede wszystkim dla osób chorych i ich bliskich, ale również dla samych zespołów. Te dobre praktyki mogą być wykorzystane w placówkach służby zdrowia oraz innych obszarach opieki domowej i długoterminowej.

Pierwszym krokiem w realizacji tego pomysłu jest obecnie realizowany projekt pilotażowy, w którym bierze udział pięć placówek medycznych - Szpital św. Wincentego a Paulo Sp. z o.o. z Gdyni, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. z Placówką w Dzierżążnie, Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. oraz Dom Pomocy Społecznej z Sopotu. Powstaje również wolontariat w długoterminowej opiece domowej. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Pomorskie Centrum Terapeutyczno-Prawne w Gdańsku, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Liderami projektu są: Urząd Marszałkowski, Fundacja Hospicyjna oraz Fundacja Lubię Pomagać. Wsparcie i zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego pozwala na praktyczne wykorzystanie wieloletnich doświadczeń obu Fundacji w tworzeniu i rozwijaniu wolontariatu poprzez realizację ogólnopolskich programów. Najważniejszym z nich był trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię pomagać”, w ramach którego specjalistyczne przeszkolenie, wsparcie merytoryczne i materialne otrzymało ponad 120 koordynatorów z całej Polski. Jego efektem jest unikatowa ogólnopolska sieć centrów wolontariatu w 96 ośrodkach paliatywno-hospicyjnych. Doświadczenia z tego i innych projektów przenosi do innych obszarów opieki domowej i instytucjonalnej powołana do tego celu przez Fundację Hospicyjną, Fundacja Lubię Pomagać. Prowadzi ona działalność edukacyjną, badawczą i wydawniczą, której tematyka skupia się wokół pozamedycznych aspektów opieki nad ludźmi chorymi, starymi i ich opiekunami nieformalnymi.

Na postawie tych doświadczeń został zaplanowany projekt pilotażowy Pomorskiej Szkoły Wolontariatu Opiekuńczego. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy z nich to szkolenie dla koordynatorów wolontariatu i przygotowanie ich do prowadzenia grup wolontaryjnych w podmiotach leczniczych. Obecność koordynatorów stanowi jeden z podstawowych warunków skutecznego zaangażowania wolontariuszy. Drugim etapem jest szkolenie kandydatów na wolontariuszy, które w projekcie pilotażowym odbędzie się w ramach kursu dla wolontariuszy medycznych prowadzonych przez Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. W ramach tego kursu odbędą się praktyki w placówkach biorących udział w projekcie pilotażowym. Mają one przybliżyć kandydatom formy wolontariatu w tych miejscach i pomóc w podjęciu decyzji co do miejsca późniejszej działalności wolontaryjnej.

Po zakończeniu projektu pilotażowego inicjatywa Pomorskiej Szkoły Wolontariatu Opiekuńczego będzie kontynuowana i rozwijana. Dalekosiężnym celem jest powstanie i rozwój wolontariatu w długoterminowej opiece domowej oraz w placówkach ochrony zdrowia i pomocy społecznej na terenie całego województwa pomorskiego. Fundusze na ten cel mają być pozyskiwane poprzez projekty grantowe, ale również od firm i instytucji, które dostrzegą potrzebę i ogromny potencjał wolontariatu opiekuńczego.

Ma w ten sposób powstać sieć wolontariatu, składająca się z czterech obszarów: wolontariatu w 14 jednostkach wykonujących działalność leczniczą, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa pomorskiego (koordynowany przez Dyrektor ds. Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki Marzenę Olszewską-Fryc z COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp.z o.o.), w opiece domowej i stacjonarnej długoterminowej (koordynowany przez Irenę Samson, Konsultant ds. Pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych), w placówkach pomocy społecznej (koordynowany przez Agnieszkę Cysewską, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie) oraz w innych obszarach opieki domowej i instytucjonalnej (koordynowany przez Annę Janowicz, Prezes Fundacji Lubię Pomagać). W każdym z tym obszarów mają być zachowane standardy szkoleń i prowadzenia wolontariatu opracowane w ramach Pomorskiej Szkoły Wolontariatu Opiekuńczego. Będą one gwarantowały profesjonalne przygotowanie i działanie zespołów wolontariuszy w każdej placówce i opiece domowej, która taki wolontariat będzie prowadzić.

Informacje na temat kursu dla kandydatów na wolontariuszy znajdują się na stronie www.hospicjum.info.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.