![](https://www.termedia.pl/f/pages/60256_e624077cd3267226392a71a512eecb28_blog.jpg)
Leki przeciw grypie będą dostępne na dniach a szczepienie w aptekach od 14 lutego
Tagi: | grypa, oseltamiwir, szczepienia, leki przeciw grypie |
MZ zapowiada, że leki przeciw grypie pojawią się w aptekach w najbliższych dniach. Zachęca także do szczepień profilaktycznych, zaznaczając, że od 14 lutego będzie to można zrobić również w aptece. Wtedy wejdą w życie przepisy ustawy, która przewiduje m.in., że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece.
Jednym z tematów rozmowy w TVP Info, w którym gościła szefowa resortu zdrowia był brak leków przeciw grypie w aptekach.
– Zwróciliśmy się, z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, do Europejskiej Agencji Leków z prośbą, by przesunęła z innych państw do nas 100 tys. dawek – zapowiedziała Izabela Leszczyna.
Wyjaśniła, że agencja może to zrobić, ponieważ w innych państwach nie ma epidemii grypy na takim poziomie jak w Polsce z uwagi na to, że szczepi się tam więcej osób. W Polsce decyduje się na to 5 proc. populacji. Ministra przekazała też, że jedna z polskich firm farmaceutycznych dostała substancję czynną leku przeciw grypie, którą wykorzysta do produkcji leku przeciw grypie. – Będzie dostępny w najbliższych tygodniach – zapowiedziała.
Do aptek mają też trafić leki z zagranicznych dostaw. – Dwie inne firmy przesunęły swoje dostawy z marca na luty. W najbliższych dniach, w połowie tego tygodnia te leki pojawią się w aptekach – powiedziała Leszczyna.
Szefowa MZ zachęca do szczepień przeciw grypie. Przekazała, że od 14 lutego będzie to można zrobić również w aptece. Wtedy wejdą w życie przepisy ustawy, która przewiduje m.in., że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece.
W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował w Sejmie, że w okresie między 20 a 26 stycznia oraz między 27 stycznia a 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób i w związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia wirusem grypy. "Dlatego lokalnie mogą występować problemy z dostępnością tych leków" - przyznał. Dodał, że resort zdrowia wydaje zgody hurtowniom farmaceutycznym na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu. W tym sezonie MZ wydał do tej pory dwie takie zgody. "Nadal istnieje możliwość, by hurtownie wnioski o takie zgody składały" - podkreślił Kos.