Ludzki chromosom Y starszy niż sądzono

Udostępnij:
Ludzki chromosom Y jest starszy niż dotychczas sądzono – dowodzą naukowcy na podstawie analiz DNA.
Te wnioski wyciągnięto po przebadaniu niezwykle rzadkiego typu chromosomu Y, należącego do Afroamerykanina z Południowej Karoliny w USA. Jego materiał genetyczny trafił do bazy Family Tree DNA, która służy poznaniu własnych korzeni genetycznych, a stamtąd do naukowców.

Na podstawie analizy tego DNA wyliczono, że najmłodszy wspólny przodek wszystkich ludzkich linii chromosomów Y istniał już 338 tys. lat temu, a więc na długo przed pojawieniem się człowieka współczesnego nam anatomicznie.

Na chromosomie Y znajduje się obszar determinujący płeć jako męską. U kobiet w jądrze komórkowym znajdują się dwa chromosomy płciowe X, u mężczyzn zaś chromosom X oraz Y.

"Wyniki naszych badań dowodzą, że ta linia oddzieliła się od znanych nam dotąd linii chromosomów Y około 338 tys. lat temu, w czasie, gdy nie wyewoluowali jeszcze ludzie anatomicznie współcześni nam" – wyjaśnił Michael Hammer z University of Arizona.

Był to okres, kiedy przodkowie człowieka oddzielili się od neandertalczyków.

Jak dodaje Hammer, cofa to w czasie aż o 70 proc. moment, kiedy istniał znany dotychczas wspólny przodek wszystkich ludzkich chromosomów Y.

Nieco podobny typ chromosomu Y istnieje wyłącznie na niewielkim obszarze zachodniego Kamerunu wśród ludu Mbo.

Wyniki badań ogłoszono na łamach "American Journal of Human Genetics".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.