MZ odwołało 17 konsultantów. Wiemy kogo i dlaczego.

Udostępnij:
Termin złożenia oświadczeń minął 11 grudnia 2014 roku. Po dwóch miesiącach ministerstwo podjęło decyzję o odwołaniu 17 konsultantów krajowych, w tym 11, którzy w terminie nie złożyli oświadczeń o korzyściach, 2 którzy nie złożyli ich wcale i 4 którzy złożyli rezygnację i już nie pracują. Znamy nazwiska odwołanych konsultantów z powodu niezłożenia i spóźnienia z oświadczeniami.
Oświadczeń w ogóle nie złożyło dwóch profesorów: Andrzej Kübler, konsultant z dziedziny intensywnej terapii oraz Grzegorz Pawlicki, konsultant w dziedzinie inżynierii medycznej.

Pozostałych 11 konsultantów nie złożyło oświadczeń w terminie. Są to: prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala konsultant krajowy w dziedzinie alergologii, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja konsultant krajowy w dziedzinie angiologii, dr n. med. Wacław Leszek Nahorski konsultant krajowy w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej, prof. dr hab. n. med. Barbara Świątek konsultant krajowy w dziedzinie medycyny sądowej, dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska konsultant krajowy w dziedzinie neurologii dziecięcej, dr hab. n. med. Teresa Wierzba-Bobrowicz konsultant krajowy w dziedzinie neuropatologii, dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr hab. n. med. Ryszard Pogłód konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej,prof. dr hab. n. med. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej, mgr farm. Lidia Maria Czyż konsultant krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej, dr hab. n. med. Danuta Mielżyńska-Švach konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego.
Wszyscy zostali odwołani w dniach 11 i 13 lutego br.

Poprosiliśmy ekspertów o opinie w tej sprawie.

- To świadczy dobrze o resorcie, ponieważ starał się, aby decyzja nie była pochopna – mówi prof. Wiesław W. Jędrzejczak, były konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. – Dziwię się tym osobom, które nie złożyły oświadczeń i nie zrezygnowały z funkcji, ponieważ jeśli nie zgadzały się z nowym prawem powinny to zrobić. Ja nie zgadzam się z tym prawem, ale skoro jest należy je respektować. Ono co prawda uderza w najbardziej aktywnych konsultantów, bo wymaga, aby w ciągu dwóch tygodni informować w zmianach w swojej działalności i przyjmowanych korzyściach z nią związanych. Stąd resort zdecydował się odwołać także tych, którzy złożyli oświadczenia po terminie, bo to niedobrze wróżyło na przyszłość jeśli chodzi o wywiązywanie się z obowiązku informacji wobec resortu – dodaje.

- Z zaniepokojeniem przyjmowałem informacje, że kilku wybitnych specjalistów z medycyny przestaje pełnić swoje funkcje na stanowisku konsultanta krajowego – mówi Zenon Wasilewski, ekspert prawa medycznego BCC. – Jednak ostatnie zmiany nie będą miały wpływu na powodzenie określonej dziedziny nadzorowanej przez nowych konsultantów. Dlaczego to wszystko tak długo trwało? Wydaje się, że nie dlatego, iż nie ma merytorycznych kandydatów, ale jest problem z tym, aby zechcieli dostosować się do nowych wymogów i ujawniali swoje kontakty pozazawodowe, finansowe i handlowe. Ministerstwo nie mogło jednak inaczej postąpić jak tylko odwołać tych, którzy tych wymogów prawnych nie spełnili – wyjaśnia.

Resort zdrowia poinformował także, że nowelizacja ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2015 r. poz. 126), która weszła w życie 11 września 2014 r., wzmocniła rolę konsultantów jako doradców ministra zdrowia oraz wojewodów poprzez zapewnienie przejrzystości podejmowanych przez nich działań. Aby wyeliminować potencjalne konflikty interesów, wszyscy konsultanci i kandydaci na konsultantów składają specjalne oświadczenia.

Konsultanci w ochronie zdrowia są powoływani w 93 dziedzinach medycyny, farmacji i innych dziedzinach, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia.

Obecnie jest powołanych 86 konsultantów krajowych, wakaty są na stanowiska konsultantów krajowych w dziedzinach: angiologii, medycyny morskiej i tropikalnej, transfuzjologii klinicznej, protetyki stomatologicznej, analityki farmaceutycznej, inżynierii medycznej i neurologopedii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.