iStock

Maseczki opadły – raport

Udostępnij:
Nie wiadomo, kto, kiedy i na podstawie jakich kryteriów podejmował w Agencji Rozwoju Przemysłu decyzje o zawarciu umów na maseczki ochronne, są też wątpliwości co do rzetelności nadzoru nad ich jakością – to wnioski z raportu przygotowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczącego programu „Polskie szwalnie”.
Przypomnijmy – w kwietniu 2020 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło program „Polskie szwalnie”, informując, że „dzięki temu wyprodukowanych będzie około 100 mln maseczek przez 200 polskich przedsiębiorców”. Program realizowano na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Urzędnicy z delegatury NIK przeprowadzili kontrolę wspomnianego programu.

Co ustalili?

Po pierwsze – na trzynaście umów zawartych przez Agencję Rozwoju Przemysłu w ramach programu „Polskie szwalnie” w przypadku 10 nie było jakichkolwiek śladów umożliwiających wskazanie kto, kiedy i na podstawie jakich kryteriów zdecydował o ich zawarciu.

– Sposób wyboru ofert, które ARP otrzymała bezpośrednio lub poprzez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, był niejasny i nieprzejrzysty. W dokumentacji zgromadzonej w związku z programem „Polskie szwalnie” brakowało potwierdzenia, że agencja przeanalizowała te oferty – podkreślono.

Po drugie – są wątpliwości dotyczące rzetelności nadzoru nad ich jakością.

– ARP zleciła kontrolę firmie logistycznej, która ograniczała się głównie do sprawdzenia rozmiaru i kształtu maseczek oraz mocowania przytwierdzonych do nich gumek lub tasiemek. Nie sprawdzano natomiast, czy dostarczone maseczki spełniały wszystkie kryteria określone w umowach z dostawcami, na przykład, czy maseczki wielokrotnego użytku można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza – wyjaśniono w raporcie.

Co poza tym?

Udostępniamy dokument pokontrolny w całości.



Raport można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Wystąpienie pokontrolne – realizacja rządowego programu „Polskie szwalnie” i przedsięwzięcia „Stalowa Wola”.

Przeczytaj także: „Koszt zawyżony o 11 mln zł”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.