Mazowsze szykuje się na wojnę z rakiem: powstają nowe ośrodki radioterapii

Udostępnij:
W Wojskowym Instytucie Medycznym zaprezentowano wizualizację ośrodka radioterapii, który ma tam zacząć działać wiosną przyszłego roku. Prócz „wojskowych” ośrodek radiologii zamierzają postawić także „policjanci” (szpital MSWiA). Kolejny buduje prywatny inwestor w Radomiu.
NFZ dobrze płaci za naświetlania. W województwie jest 17 akceleratorów do naświetlania, w 2025 r. powinno być ich 26 – wylicza „Gazeta Wyborcza”.

Jednak dodatkowa aparatura - zgodnie z założeniami raportu ministerstwa - jest potrzebna w Radomiu, Siedlcach, Płocku i Otwocku, a nie w stolicy. - Niekontrolowany rozwój inwestycji w radioterapii może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do sytuacji przewagi "podaży nad popytem". Aparatura będzie stała niewykorzystana - podkreśla prof. Andrzej Kawecki, mazowiecki konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Nie zgadzają się z tym władze WIM. - Co roku leczymy dwa tysiące chorych - mówi prof. Cezary Szczylik, kierownik kliniki onkologii WIM. - Blisko 70 procent z nich wymaga radioterapii i teraz wozimy ich do innych szpitali – dodaje.

Jak pisze gazeta nowe centrum kosztuje 130 mln zł (100 mln zł dał MON, właściciel szpitala). Dyrekcja z dumą podkreślała, że to największa inwestycja w historii lecznicy, która pozwoli im się rozwijać naukowo.

Teraz na Mazowszu powstają trzy ośrodki radioterapii. Jeden buduje szpital przy Szaserów, drugi lecznica przy Wołoskiej, a kolejny prywatny inwestor w Radomiu. Swój Instytut Radioterapii chce mieć także Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z mapy potrzeb zdrowotnych dotyczącej onkologii wynika, że liczba takich chorych będzie rosła. Teraz chorzy z całego województwa, by skorzystać z naświetlań, mają do wyboru Centrum Onkologii lub szpitala w Wieliszewie (te ośrodki mają kontrakt z NFZ). Ci, którzy mieszkają dalej, muszą na kilka tygodni położyć się w szpitalu.

O tym, że potencjalnie dobry i przyszłościowy biznes może świadczyć przykład Otwocka. Mimo, że mieszkańcy województwa mazowieckiego czekają na radioterapię w kolejce – otwocka placówka świeci pustkami. Międzynarodowy koncern postawił ośrodek radioterapii Affidea w Otwocku. Przez trzy lata przyjmowali pacjentów, licząc na to, że NFZ ogłosi konkurs i wezmą w nim udział. Jednak konkurs ma być ogłoszony dopiero w przyszłym roku i Affidea od sierpnia przyjmuje chorych tylko komercyjnie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.