Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytania podopiecznych stowarzyszenia "Nasz Bocian"

Udostępnij:
W związku z zapowiedzianym przez ministra Radziwiłła niekontynuowaniem programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową, stowarzyszenie "Nasz Bocian" otrzymało mnóstwo pytań od swoich podopiecznych. Przekazało je do resortu. Publikujemy je z odpowiedziami ministerstwa.
Na stronie internetowej "Nasz-bocian.pl", można przeczytać dziewięć pytań i odpowiedzi. Między innymi to: - Czy pary zakwalifikowane do programu, które nie zdążyły wykorzystać wszystkich trzech prób mogą z nich korzystać jedynie do czerwca 2016 roku? Czy będą mogły podejść do programu po tej dacie? Co w przypadku kiedy ktoś jest w programie i ma jeszcze jedną próbę, może ją wykorzystać tylko do końca czerwca czy też Ci co już mają podpisane będą mogli wykorzystać swoje próby do końca niezależnie jakiej daty?

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało: - Departament Matki i Dziecka uprzejmie informuje, że program trwa do 30 czerwca 2016 roku. Jest to ostatni dzień, w którym mogą zostać wykonane świadczenia w ramach programu. Podmiot ma obowiązek dokończenia cyklu leczenia. Nie może zdarzyć się sytuacja, w której to Para będzie w trakcie leczenia, które nie zakończy się przed terminem obowiązywania Programu. Obowiązkiem lekarza, jest takie zaplanowanie leczenia, aby jego realizacja zmieściła się przed planowanym zamknięciem programu. Po 30 czerwca 2016 roku, nie jest możliwe finansowanie świadczeń w ramach programu.

Kolejnym opublikowanym pytanie jest: - Jak wygląda sytuacja par, które zostały zakwalifikowane do programu, jednak z uwagi na brak środków finansowych nie podeszły do ani jednej stymulacji? Czy możliwe jest, że nie będą miały możliwości podejścia do ani jednego programu przed czerwcem 2016 roku? Czy osoby które placówka zakwalifikowała do Programu powinny skorzystać przynajmniej z jednego podejścia? Czy dla osób zakwalifikowanych placówka nie powinna zabezpieczyć pieniędzy? Zakwalifikowano nas w maju zeszłego roku i mówi się nam ze nie wiadomo czy podejdziemy w ogóle. My natomiast ponieśliśmy koszty związane z dojazdami, z badaniami niezbędnymi do kwalifikacji, z mrożeniem depozytu i badaniami dodatkowymi.

Resort odpowiedział: - Zgodnie z umową podpisaną przez realizatorów na wykonywanie świadczeń w ramach programu, Zleceniobiorca nie może zakwalifikować do Programu większej liczby par niż taka, która pozwala, w okresie realizacji umowy i w ramach kwoty środków finansowych w niej określonych, każdej zakwalifikowanej parze skorzystać ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu. Oznacza to, że jeżeli realizator zakwalifikował Parę, zabezpieczył również środki na przeprowadzenie co najmniej jednego cyklu medycznie wspomaganej prokreacji.

Następne z pytań zadanych przez podopiecznych stowarzyszenia to: - Czy MZ będzie rozdysponowywało miedzy realizatorów Programu dodatkowe środki do wykorzystania przed planowanym na czerwiec zakończeniem Programu? Jeżeli tak, kiedy to nastąpi?

Ministerstwo zdrowia odpowiedziało: - Obecnie aneksy do umów zawartych z realizatorami Programu oczekują na podpis Ministra. Z chwilą akceptacji przez Ministra Zdrowia, wszczęta zostanie procedura przekazania środków finansowych podmiotom. Ogłoszenie w sprawie przyznanych dla poszczególnych podmiotów funduszy znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce zdrowie i profilaktyka/ programy zdrowotne/ogłoszenia konkursowe/„Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.