Mleczne komórki macierzyste

Udostępnij:
Coraz więcej badań wskazuje, że mleko matki oraz tkanka gruczołu piersiowego zawierają komórki macierzyste mogące zastąpić komórki pobierane od zarodka - informuje „New Scientist”.
Może to oznaczać, że wkrótce naukowcy uzyskają dostęp do źródła komórek macierzystych, które nie będzie wymagało niszczenia zarodków. Ponieważ komórki macierzyste mogą się przekształcić w każdy rodzaj tkanki, znalazłyby zastosowanie w leczeniu chorób degeneracyjnych (na przykład choroby Alzheimera) czy regeneracji narządów – chociażby serca po zawale.

W roku 2011 zespół Foteini Hassiotou z University of Western Australia w Crawley znalazł komórki macierzyste w tkance gruczołowej piersi oraz mleku. Z komórek tych udało się uzyskać trzy inne typy komórek, z których rozwijają się wszystkie tkanki i narządy ludzkiego organizmu. Potwierdza to, że komórki macierzyste z mleka dorównują pod tym względem płodowym komórkom macierzystym.
Od tego czasu Hassiotou potwierdziła występowanie pluripotencjalnych komórek macierzystych w wielu próbkach kobiecego mleka. Miedzy innymi wykazała, że komórki obecne w próbkach mleka od 70 zdrowych, karmiących kobiet uaktywniają szereg genów aktywnych w płodowych komórkach macierzystych. Hodując komórki z mleka, udało się uzyskać komórki tkanki kostnej, nerwowej oraz serca.
W niektórych wypadkach komórki macierzyste stanowiły aż 30 proc. wszystkich komórek obecnych w mleku. Badania na myszach i małpach wykazały, że przenikają one do krwi – być może wiec pełnią jakaś role w życiu rozwijającego się dziecka, na przykład w rozwoju narządów.
Na razie komórki BMSC pobrane z mleka nie dorównały płodowym tylko pod jednym względem:, gdy wstrzyknięto je myszom, nie utworzyły guza złożonego zwanego potworniakiem.
Mari Dezawa z uniwersytetu Tohuku w Sendai (Japonia) znalazła pluripotencjalne komórki MUSE w szpiku kostnym oraz tkance łącznej. Także one nie tworzą potworniaków I zdaniem Foteini Hassiotou mogą być lepsze od tworzących potworniaki komórek płodowych – właśni dlatego, że przekształcają się tylko w zdrowe tkanki, a nie nowotwory.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.