Nadzwyczajna podkomisja zajmie się in vitro

Udostępnij:
Podczas najbliższego (24 kwietnia) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia zostanie powołana specjalna nadzwyczajna podkomisja, której zadaniem będzie rozpatrzenie projektów in vitro - rządowego i proponowanego przez SLD. Komisji Zdrowia pozostało już niewiele czasu do przedstawienia sprawozdania w tej sprawie - termin mija 9 czerwca.
Komisja Zdrowia ma przedstawić sprawozdanie do 9 czerwca, co oznacza, że prace podkomisji muszą zakończyć się na kilka dni przed terminem.

– Biuro legislacyjne Sejmu po zakończeniu pracy podkomisji musi zweryfikować projekt - powiedział portalowi 300Polityka.pl Maciej Orzechowski, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia. - Zawsze, kiedy mamy do czynienia z dużym projektem – a tak jest w przypadku in vitro – oraz mamy więcej niż jeden projekt, powołuje się podkomisję, żeby wypracować czytelny projekt. W podkomisji pracujemy nad projektem głównym, czyli rządowym – dodał.

Dlatego już w najbliższy piątek – na wniosek posłów PO – powstanie nadzwyczajna podkomisja ds. rozpatrzenia dwóch projektów: rządowego oraz SLD.

Przypomnijmy, że premier Ewa Kopacz powiedziała 9 kwietnia, gdy sejm przyjął projekty rządowy i SLD:
- Jestem przekonana, że dojrzeliśmy do tego, że w sprawie in vitro Polsce należy się kompromis. Będziemy nad tym kompromisem bardzo mocno pracować w komisjach – powiedziała premier. Szefowa rządu dodała wówczas, że być może zostanie powołana podkomisja, aby prace nad projektem poszły bardzo sprawnie. Zaznaczyła, że gdyby sprawozdanie z prac komisji było gotowe do 9 czerwca, „to niewątpliwie trzecie czytanie, czyli głosowanie ostateczne będzie przed wakacjami”.

Projekt rządowy zakłada, że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś tworzenia zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie, a także preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka (chyba, że wybór taki pozwala uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziedzicznej). Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić ma za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.