Najstarszy nowotwór na świecie

Udostępnij:
David Frayer, profesor antropologii na Uniwersytecie w Kansas, wraz z grupą badaczy zidentyfikował nowotwór w żebrze neandertalczyka z Chorwacji sprzed 120 tys. lat.
Jest to niespotykane odkrycie, zważywszy, że guzy były rzadkością w prehistorycznych populacjach. Także dlatego, że guzy w mięsistych tkankach rozpadają się bardzo szybko, co czyni je trudnymi do zidentyfikowania. Kości neandertalczyka zostały wydobyty sto lat temu, jednak dopiero teraz wykryto w kości dysplazję włóknistą. - To dowód, że neandertalczycy także mieli nowotwory, że byli podatni na te same rodzaje chorób, które spotykamy w naszej cywilizacji. Odkryty przez nas nowotwór jest starszy o 100 tys. lat od poprzedniego, znalezionego u egipskiej mumii – mówi prof. David Frayer.

30-milimetrowy kawałek żebra został znaleziony wraz z 900 kawałkami kości w 1899 r. w jednej z jaskiń Chorwacji. Teraz okazało się, że żebro ma „wnękę” o długości 18 mm i szerokości 7,6 mm. Po dokładnej analizie z użyciem RTG i tomografii komputerowej, naukowcy stwierdzili, że jama była miejscem łagodnego guza związane z dysplazją włóknistą.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że analizując DNA pochodzące z trzech kości neandertalczyka sprzed ponad 40 tys. okazało się wykazały, że niektóre DNA neandertalczyka zostały przekazane ludziom.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.