Neuromonitoring w Szpitalu św. Rafała

Udostępnij:
Szpital św. Rafała został pierwszym prywatnym szpitalem w województwie Małopolskim, w którym wykorzystywany jest system śródoperacyjnego monitorowania nerwów.
Jego zastosowanie umożliwia precyzyjną lokalizację nerwów krtaniowych, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka powikłań związanych m.in. z operacjami tarczycy.

Neuromonitoring, wykorzystywany podczas zabiegów laryngologicznych, neurochirurgicznych i innych, to rewolucja, dzięki której chirurdzy mają możliwość lokalizowania nerwów i kontrolowania czynności w trakcie operacji. Do tej pory chirurg dopiero po operacji, podczas rozmowy z pacjentem, miał możliwość sprawdzenie, czy w trakcie zabiegu nie doszło do przerwania nerwów. Neuromonitoring pozwala prześledzić przebieg nerwów krtaniowych przed podjęciem kluczowych manewrów chirurgicznych i tak zaplanować zabieg aby nie doszło do ich uszkodzenia. Pozwala to zapobiec licznym powikłaniom, do których może prowadzić uszkodzenie nerwów, takich jak: chrypka, przejściowy bezgłos, a w najcięższych wypadkach nawet stała utrata mowy z dusznością.
- Jesteśmy pierwszą prywatną placówką medyczną w województwie małopolskim, która ma taki nowoczesny, zakupiony w tym roku sprzęt. Obecnie jest on wykorzystywany u chorych u których spodziewamy się trudnych warunków do przeprowadzenia operacji, jednak docelowo planujemy aby każda operacja tarczycy lub przytarczyc w naszym Szpitalu była przeprowadzana pod pełną kontrolą neuromonitoringu – mówi dr Roman Kuśnierczyk ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu św. Rafała w Krakowie.
System śródoperacyjnego monitorowania nerwów NIM 3 firmy Medtronic składa się z monitora oraz elektrod.
W przypadku operacji tarczycy elektrody są umieszczone na rurce dotchawicznej i po zaintubowaniu pacjenta znajdują się między fałdami głosowymi. Po dotknięciu nerwu tzw. stymulatorem, następuje zamknięcie obwodu elektrycznego, mięśnie głosowe się kurczą, a urządzenie wydaje dźwięk. Taką metodą ustala się przebieg nerwu krtaniowego wstecznego. W nieco odmienny sposób możemy zlokalizować gałąź nerwu krtaniowego górnego, odpowiedzialną za barwę głosu. Istnieje też możliwość stałego monitorowania śródoperacyjnego nerwów, bez konieczności używania stymulatora, dzięki czemu chirurg na bieżąco jest informowany o „zbliżaniu się” do gałązek nerwowych.
Ocenia się, że w Polsce na choroby przebiegające z powiększeniem tarczycy cierpi ponad 10% populacji,
z czego 10% wymaga leczenia operacyjnego. Dostęp do nowoczesnych technologii usprawnia proces leczenia
i czynni go bardziej efektywnym, a co bardzo ważne minimalizuje również strach pacjentów przed operacją, dając dodatkową ochronę przed powikłaniami zabiegu. Obecnie rutynowo neuromonitoring używany jest w ok. 10 ośrodkach w Polsce. Szpital św. Rafała w Krakowie jest pierwszym prywatnym szpitalem w Małopolsce, gdzie stosuje się ten nowoczesny system.

***
Grupa Scanmed Multimedis jest od ponad 10 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce.
W ramach Grupy, Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne
w największych miastach w Polsce - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu, oferując usługi w ramach 22 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 300 placówek partnerskich i pełnoprofilowego szpitala św. Rafała
w Krakowie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.