Niechciani – seniorzy w szpitalach
Tagi: | seniorzy, opieka, szpital, leczenie, rodziny, opieka paliatywna, polityka senioralna, RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Stanisław Trociuk, Marzena Okła-Drewnowicz |
Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do minister do spraw polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz o podjęcie działań w sprawie problemu, jakim jest nieodbieranie seniorów ze szpitali, którzy przeszli leczenie, oraz nieuzasadnionej hospitalizacji.
Seniorzy trafiają do szpitali z uwagi na potrzebę udzielenia pomocy medycznej, a po leczeniu nie są odbierani przez bliskich. Kłopot jest też z osobami w zaawansowanym wieku, które nie wymagają hospitalizacjii. Po ich wypisaniu nie ma kto się nimi zająć.
Sprawą zainteresował sie Rzecznik Praw Obywatelskich.
– Do niektórych pacjentów zespoły ratownictwa medycznego są wzywane wyłącznie z powodu złych warunków mieszkaniowych i braku opieki rodziny. Często to pracownicy socjalni gminy wzywają pogotowie, przekonując, że zaniedbany senior wymaga opieki szpitalnej – zwrocił uwagę zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk w piśmie do minister do spraw polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz.
Niejednokrotnie osoby przywożone do szpitala nie mają po pobycie w nim dokąd wrócić, ponieważ rodzina odmawia ich odebrania, a nawet uniemożliwia powrót do domu. W efekcie pacjenci ci zajmują szpitalne łóżka, chociaż nie ma wskazań medycznych do ich dalszego pobytu w placówce.
W piśmie opisano również kwestię poszanowania woli pacjenta. Osoby chore, wymagające opieki paliatywnej, zgłaszają personelowi medycznemu wolę spędzenia ostatniego okresu swojego życia w domu. Zdarza się jednak, że członkowie rodziny utrudniają lub wręcz uniemożliwiają im powrót.
Pojawia się również problem związany z systemowym niedofinansowaniem opieki długoterminowej sprawowanej nad osobami starszymi, niesamodzielnymi, brakiem miejsc w domach pomocy społecznej i długim czasem oczekiwania na przyjęcie do placówek.
W związku z powyższym zastępca RPO skierował prośbę do minister ds. polityki senioralnej o analizę problemu i rozważenie, jakie środki zaradcze pomogłyby go rozwiązać.
Udostępniamy pismo w całości.
Przeczytaj także: „Przechowalnia”.