Niemcy zdecydują czy dyżury aptek będą refundowane

Udostępnij:
Niemiecki Bundestag w czerwcu 2013 r. większością głosów przyjął projekt ustawy w sprawie zapewnienia dyżurów aptek. Ustawa poddana zostanie głosowaniu przez izbę wyższą niemieckiego parlamentu Bundesrat 5 lipca 2013 roku i zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od 1 sierpnia b.r. Po jej wejściu w życie Niemcy będą pierwszym krajem europejskim, w którym dyżury nocne aptek będą w znacznym stopniu refundowane z budżetu funkcjonujących w tym kraju kas chorych.
W Niemczech funkcjonuje obecnie 20 921 aptek ogólnodostępnych i każdej nocy, jak również w każdą niedzielę i dzień świąteczny dyżuruje około 1 400 aptek na terenie całego kraju. Oznacza to, że średnio każda niemiecka apteka pełni dyżur około 18 razy w roku. Jednak liczba dyżurów pełnionych przez apteki w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich wynosi w ciągu roku nawet 25, co oznacza, że apteki te pełnią nawet do 70 proc. więcej dyżurów w stosunku do aptek położonych w dużych miastach. Jest to szczególnie duże obciążenie, ponieważ apteki w mniejszych miastach i na terenach wiejskich mają najczęściej mniejsze przychody, a w trakcie pełnionego dyżuru nocnego mają również dużo mniej pacjentów, niż apteki dyżurujące w większych miastach.

Badania ankietowe przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Analiz Statystycznych Forsa na reprezentatywnej grupie 1000 osób dorosłych dotyczące dyżurów aptek w Niemczech wykazały, że są one ważne dla większości społeczeństwa. Wyniki ankiety pokazały, że dyżury aptek w porze nocnej oraz w dni świąteczne są ważne dla 86 proc. osób (dla 50 proc. bardzo ważne i dla 36 proc. ważne).
W roku 2012 około 28 proc. niemieckiego społeczeństwa skorzystało z możliwości dyżurów pełnionych przez apteki, co najmniej raz – oznacza to udzielenie fachowej pomocy przez apteki w porze nocnej lub w dni świąteczne dla ponad 20 milionów osób. Szczególnie często z możliwości oferowanych przez apteki w trakcie dyżurów nocnych korzystały rodziny z dziećmi. Około 37 proc. rodziców w wieku 30 – 44 lat skorzystało w roku 2012 z nocnych dyżurów aptek nawet do pięciu razy.
Dotychczasowy system finansowania dyżurów aptek w Niemczech oparty jest na pobieraniu przez apteki dodatkowych 2,50 euro od każdego pacjenta korzystającego z dyżuru. Ponieważ średnia liczba pacjentów w trakcie dyżuru wynosi, około 10, co powoduje, że średni przychód apteki w trakcie dyżuru wynosi około 100 euro (na przychód ten składa się opłata stała za każde wydane opakowanie leku plus dopłata za wydanie leków w czasie dyżuru apteki), jest oczywiste, że przychody statystycznej apteki w trakcie dyżuru są dużo niższe, niż koszty tego dyżuru, które wynoszą średnio około 300 euro.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.