Niewykorzystany potencjał rynku badań klinicznych w Polsce

Udostępnij:
Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych, a zdaniem ekspertów, Polska w odróżnieniu od innych krajów UE, nie wykorzystuje potencjału w obszarze takich badań. W zeszłym roku w Polsce zarejestrowano 448 nowych badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 33 tys. pacjentów oraz ponad 2,6 tys. badaczy.
Badania kliniczne prowadzane są najczęściej w onkologii, kardiologii oraz reumatologii i immunologii. Z danych Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych wynika, że w ostatnich latach liczba badań klinicznych w Polsce wahała się między 409 a 495 rocznie. Liczba pacjentów biorących udział w badaniach oscyluje między 33-41 tys., a liczba zaangażowanych w nie badaczy między 2,6-3,1 tys. Najwięcej badań w Polsce przeprowadza się w trzeciej fazie (ponad 50 proc., w której ostatecznie potwierdzana jest skuteczność badanej substancji w leczeniu danej choroby.
Zdaniem Adama Czernika, szefa grupy do spraw badań klinicznych działającej w INFARMIE i dyr. ds. badań klinicznych w firmie MSD Polska, krajowy rynek badań klinicznych ma znacznie większy potencjał, ale nie jest on wykorzystywany. – Nasycenie mierzone liczbą ośrodków badań klinicznych na milion mieszkańców jest jednym z najniższych w regionie. Dzieje się tak z uwagi na to, że inne kraje Unii tworzą bardziej sprzyjające warunki do prowadzenia badań – komentuje wyniki badań Adam Czernik.

Zaś Mariusz Ignatowicz, specjalista ds. zdrowia i rynku farmaceutycznego, Partner w PwC uważa, że pozytywnym sygnałem może być przesunięcie akcentu na wcześniejsze fazy badań (zwłaszcza fazę II), stanowiące potwierdzenie wzrastającego uznania, dla jakości i rzetelności polskich badaczy oraz ośrodków. – Jednak brak zdecydowanych działań i zachęt doinwestowania w Polsce prowadzi do zahamowania wzrostu i stagnacji w obszarze badań klinicznych – dodaje Mariusz Ignatowicz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.