Niezapominajki żyją dłużej!

Udostępnij:
Do profilaktyki raka szyjki macicy i innych chorób narządów rodnych pod hasłem „Nie zapominaj o badaniach ginekologicznych. Niezapominajki żyją dłużej!” przekonują Małgorzata Foremniak, Maja Hirsch, Viola Kołakowska, Katarzyna Pakosińska oraz Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Ruszyła V edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna, bo zdrowa” realizowanej z inicjatywy Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Celem przedsięwzięcia jest zmiana podejścia kobiet do własnego zdrowia i przypominanie o potrzebie wykonywania regularnych badań ginekologicznych.

Niepokojące wyniki badań
Zaledwie 45% kobiet w wieku od 20 do 50 lat wykonuje badania ginekologiczne regularnie (co najmniej raz na dwa lata), a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii. Efekt? 60% przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się w Polsce zbyt późno (w drugim, a nawet w trzecim stopniu zaawansowania), a 5 kobiet dziennie umiera z jego powodu. Natomiast co roku na raka jajnika umiera ponad 2500 Polek, w przypadku którego podstawą diagnozy jest USG transwaginalne (inaczej dopochwowe). Kobiety zmagają się także z innymi poważnymi przypadłościami ginekologicznymi. Stąd rozszerzony zakres V edycji kampanii, w której organizacja stawia na profilaktykę chorób ginekologicznych jako takich.

Cytologia, która może uratować życie

Około 2000 kobiet rocznie umiera w Polsce na raka szyjki macicy. Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości od 2008 roku realizuje różnego rodzaju projekty edukacyjne, docierając niemal do 30 000 kobiet w całym kraju, starając się zmienić te niechlubne statystki. – Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest w 100% wyleczalny. Cytologia jest bardzo ważnym elementem profilaktyki tego nowotworu, wykonywana regularnie, optymalnie raz do roku, może uratować życie – mówi dr Ewa Kuś, konsultant Grupy LUX MED ds. Ginekologii i Położnictwa. Przekonała się o tym Ida Karpińska, która sama pokonała raka szyjki macicy i dziś wraz z pozostałymi Ambasadorkami Kampanii „Piękna bo Zdrowa” - Małgorzatą Foremniak, Mają Hirsch, Violą Kołakowską i Katarzyną Pakosińską wspólnie motywuje Polki do pamiętania o regularnych badaniach ginekologicznych.

Różne formy profilaktyki w zależności od wieku kobiety
Ambasadorki, wraz z Radą Ekspertów Kampanii „Piękna bo Zdrowa”, przekonują również do różnych form profilaktyki nowotworów, np. raka szyjki macicy. Skuteczność profilaktyki RSM uzależniona jest od wieku kobiety. Profilaktykę pierwotną RSM w postaci szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV: Human Papilloma Virus) zaleca się dziewczętom przed inicjacją seksualną (w wieku 11-12 lub w wieku 13-18 lat, jeśli nie zostały zaszczepione wcześniej), podczas gdy profilaktyka wtórna w postaci cytologii rekomendowana jest dla kobiet między 21. a 30.- 35. rokiem życia. Natomiast dwie formy profilaktyki wtórnej stosowane łącznie: cytologia i testy na obecność wirusa HPV zaleca się kobietom po 30.- 35. roku życia.

NIE dla RSM: 2000 kuponów na bezpłatne badania cytologiczne
W tym roku badanie cytologiczne będzie można wykonać bezpłatnie dzięki wsparciu Grupy LUX MED –Partnera Medycznego V edycji Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa”, który wspiera również kampanię merytorycznie. Z okazji jubileuszu Grupa LUX MED ufundowała aż 2000 kuponów na bezpłatne badania cytologiczne do wykonania w centrach medycznych Grupy na terenie całego kraju. Kupony dostępne będą w numerze 3/2014 miesięcznika Olivia (w sprzedaży od 11 lutego) oraz w numerze 3/2014 dwutygodnika Tina (w sprzedaży od 22 stycznia). Można będzie je wykorzystać w terminie od 22.01.2014 do 30.04.2014 roku. Kupony upoważniają dodatkowo do 20% zniżki na jednorazową konsultację ginekologiczną.


NIE ZAPOMINAJ o sobie dzięki NIEZAMPOMINAJCE
Symbolem kampanii jest kwiat niezapominajki, który w postaci zawieszki zdobi zaprojektowaną z tej okazji bransoletkę. Dzięki niej każda kobieta może zostać Ambasadorką Kwiatu Kobiecości, zachęcając bliskie sobie kobiety (mamę, córkę, siostrę czy przyjaciółkę), aby w trosce o własne zdrowie pamiętały lub też nie zapominały o wykonywaniu regularnych badań ginekologicznych. Bransoletkę można nabyć na stronie www.kwiatkobiecosci.pl. Fundusze pozyskane ze sprzedaży bransoletek zostaną przeznaczone na realizacje działań statutowych Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.