Nowelizacja KEL – wydarzenie epokowe ►
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski opowiada o podjętej przez Krajowy Zjazd Lekarzy w maju 2024 r. nowelizacji KEL, jej znaczeniu i przebiegu Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy w Łodzi.
18 maja – podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy – delegaci procedowali propozycje zmian do Kodeksu etyki lekarskiej. Zgłoszono ponad 50 poprawek – między innymi mających na celu dostosowanie kodeksu do zmieniających się realiów medycznych i postępującej cyfryzacji ochrony zdrowia. Wśród nowości znalazły się wytyczne dotyczące stosowania nowoczesnych technologii w praktyce lekarskiej i zalecenia odnośnie do korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski opowiada o podjętej przez Krajowy Zjazd Lekarzy w maju nowelizacji KEL, jej znaczeniu i przebiegu Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy w Łodzi.
Nowa epoka
– Nowelizacja KEL to wydarzenie epokowe – i dla samorządu lekarskiego, i dla naszego środowiska. To w Łodzi, w trakcie Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Lekarzy, uchwaliliśmy zmiany w Kodeksie etyki lekarskiej. Zmiany technologiczne, zmiany w relacji lekarz–pacjent, wszystko to, co przynosi nam nowoczesność i przyszłość, musiało znaleźć się w nowym KEL – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
– Przyjęcie nowego KEL to najlepszy dowód samorządowej współpracy ponad podziałami w kwestiach fundamentalnych dla zawodu lekarza i lekarza dentysty. Pokazaliśmy, że ponad podziałami możemy stanąć na wspólnym gruncie – a tym gruntem jest nasza etyka zawodowa. Wszyscy delegaci zgodzili się, że chcemy leczyć zgodnie z własnym sumieniem, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Mieliśmy poczucie, że chwila jest szczególna, a jednocześnie, że tworzymy coś, co będzie służyło lekarzom, nam wszystkim, przez kolejne lata – podkreśla prezes Łukasz Jankowski.
Wypowiedź eksperta poniżej.
KEL w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej: www.nil.org.pl/kel.
Przeczytaj także: „Sztuczna inteligencja – prawdziwy kłopot” i „Początki Kodeksu etyki lekarskiej”.