Ed Harding i Marcin Kurzyna

Nowoczesne leki i wyzwania w zakresie tętniczego nadciśnienia płucnego ►

Udostępnij:

Jak powiedział prof. Marcin Kurzyna, w Polsce dysponujemy lekami na nadciśnienie tętnicze z trzech grup terapeutycznych, dostępnych w programie lekowym. Powstały na przełomie XX i XXI wieku. – Obecnie jesteśmy świadkami kolejnego przełomu, pojawiają się nowe leki działające „głębiej” w zakresie biologii ściany naczyniowej. Dzięki nim jesteśmy w stanie blokować pewne mechanizmy genetyczne czy molekularne, zapobiegające złośliwemu zarastaniu drobnych tętniczek płucnych – stwierdził. 

Jak wyjaśnił ekspert, nadciśnienie płucne pojawia się zawsze wtedy, kiedy krew nie może swobodnie przepłynąć przez płuca. Jest jak centralne ogrzewanie, przekazał, przywołując porównanie przez analogię, z centralnym ogrzewaniem. Kiedy rurki instalacji rozprowadzających wodę do kaloryferów są niedrożne, to w domu jest zimno, a jednocześnie pompa C.O. może się przegrzać.

– Taka sama sytuacja jest u człowieka – jeśli naczynia krwionośne są niedrożne, to w organizmie jest zbyt mało tlenu i człowiek nie może podejmować wysiłku fizycznego, a z drogiej strony serce, które jest odpowiednikiem pompy w C.O., pracuje ciężej i w pewnym momencie staje się niewydolne – podkreślił prof. Kurzyna.

Różne są przyczyny prowadzące do niewydolności płuc. Jak tłumaczył specjalista, nadciśnienie płucne jest rzadką przyczyną, ale bardzo groźną. Polega na tym, że z nie do końca jasnych powodów małe tętniczki, doprowadzające krew bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, stają się niedrożne. Są to niewielkie naczynia, których w płucach są tysiące. Wszystkie chorują, co doprowadza do nadciśnienia płucnego, później do niewydolności prawej komory serca i wszystkich problemów z tym związanych.

– Prekursorem nowych leków na tętnicze nadciśnienie płucne jest sotatercept, który bardzo precyzyjnie trafia w istotę tej choroby – podkreślił prof. Kurzyna.

Pytany o dostępność pacjentów do nowoczesnych leków i terapii na świecie, Ed Harding przekazał, że z jego rozmów z doświadczonymi klinicystami i pacjentami w wielu krajach wynika, że jest to bardzo zróżnicowane.

– Jest wiele miejsc, gdzie jest satysfakcjonujący poziom dostępu do opcji terapeutycznych. Prowadzi to do sytuacji, że na przykład pacjent z Bułgarii musiał się przenieść do Grecji, aby skorzystać z leczenia. Wiele osób musiało zmienić miejsce swojego zamieszkania, sprzedać domy czy w inny sposób zbierać fundusze na swoje leczenie. W niektórych krajach nowe leki są obejmowane refundacją, ale nie wszędzie tak jest. Nawet tam, gdzie jest ona możliwa, często leczenie zależy od dostępu do wyspecjalizowanych ośrodków – mówił Harding.

Rozmowa red. Doroty Mirskiej z prof. Marcinem Kurzyną, internistą, kardiologiem z Kliniki Krążenia Płucnego Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, oraz Edem Hardingiem, współzałożycielem i dyrektorem zarządzającym The Health Policy Partnership, Heart Failure Policy Network.


Z ekspertami rozmawialiśmy podczas konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2025.

Więcej o tętniczym nadciśnieniu płucnym na stronie internetowej: www.healthpolicypartnership.com/project/pulmonary-arterial-hypertension.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.