Nowoczesny skaner PET-CT w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie

Udostępnij:
Nowy aparat PET-CT umożliwia bardziej precyzyjną diagnozę, pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej oraz zwiększa szanse na wyleczenie. Zastosowana w nim technologia Time of Flight podwyższa pewność diagnostyczną polepszając kontrast obrazu w stosunku do szumu, co wraz z technologią SharpIR ułatwia wykrywanie małych zmian patologicznych.
Nowoczesny skaner zastąpi użytkowany do tej pory aparat poprzedniej generacji, z którego każdego miesiąca korzystało ponad 300 pacjentów. To połączenie dwóch metod diagnostycznych: CT to klasyczna tomografia komputerowa dostarczająca informacji o strukturach anatomicznych, tj. o wyglądzie i spełnianiu norm przez poszczególne narządy. Natomiast PET to pozytronowa tomografia emisyjna obrazująca procesy życiowe na poziomie tkanek potrafiąca jednocześnie wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe w całym organizmie.
Połączenie tych dwóch badań pozwala w krótkim czasie przeanalizować nie tylko wielkość zmian patologicznych, ale także ich metabolizm, co stanowi jego przewagę nad metodami klasycznej radiologii.
PET-CT służy przede wszystkim do wczesnego wykrywania nowotworów i ich nawrotów, ustalania stopnia złośliwości zmiany nowotworowej i jej fazy rozwoju, wykluczania przerzutów, oceny żywotności komórek nowotworowych i ich rozkładu, określania miejsca biopsji oraz weryfikowania skuteczności leczenia. Ma też zastosowanie w diagnostyce chorób serca i mózgu, na przykład przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej.
- Wielu pacjentów moglibyśmy uratować, gdyby chorobę wykryto we wczesnym stadium rozwoju, m.in. właśnie dzięki takim urządzeniom jak PET-CT. Warto podkreślić, że średnio u aż 30 proc. pacjentów po badaniu przy użyciu tego urządzenia znacząco zmienia się tryb leczenia oraz podjęta uprzednio decyzja kliniczna, np. dotycząca podjęcia radioterapii czy kwalifikacji do operacji – informuje Włodzimierz Nowak, prezes firmy Euromedic Diagnostics Polska, która od ponad sześciu lat w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego służy pacjentom WIM.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.