
O zdrowie mózgu musimy dbać od dziecka ►
– Najwyższy czas, żeby stało się dla nas oczywiste, że tak samo, jak uczymy dzieci od najmłodszych lat myć zęby, tak samo powinniśmy uczyć je dbać o zdrowie mózgu. Bo od tego zależy nasze zdrowie w ogóle, samopoczucie i to, kim jesteśmy – mówiła „Menedżerowi Zdrowia” prof. Elena Moro, prezes Europejskiej Akademii Neurologii (EAN).
Podczas kongresu Szczyt Zdrowia Mózgu zapytaliśmy prof. Elenę Moro o największe problemy i wyzwania, z jakimi zmaga się w tej chwili europejska neurologia.
Wypowiedź prezes Europejskiej Akademii Neurologii poniżej, pod wideo dalsza część tekstu.
– Obecnie największe problemy w neurologii to przede wszystkim stale rosnąca liczba zachorowań na choroby neurodegeneracyjne w Europie i
zbyt mała liczba neurologów, a także przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy mogliby się zatroszczyć o chorych. Mamy zatem poważne
wyzwanie związane z pozyskaniem kadr medycznych w obszarze neurologii, które zapewniłyby opiekę nad pacjentami neurologicznymi – mówiła prezes EAN.
Zapytana o przyczyny gwałtownego wzrostu zapadalności na choroby neurodegeneracyjne, prof. Elena Moro potwierdziła, że wiąże się on przede wszystkim ze starzejącym się społeczeństwem. Jednak innymi czynnikami ryzyka rozwoju chorób mózgu są także: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej.
– Jedynym sposobem na powstrzymanie dalszych zachorowań na choroby neurologiczne jest położenie nacisku na profilaktykę i zapobieganie tym schorzeniom. Prewencję należy zacząć jak najwcześniej, już od momentu, w którym dziecko rozwija się w łonie matki, poprzez odpowiednią edukację i troskę o kobietę w ciąży. Następnie powinnismy troszczyć się o mózg od pierwszych dni po przyjściu na świat przez całe życie, bo jest to najlepsza inwestycja w zdrowie. Wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać, trzeba po prostu mieć to na uwadze i myśleć o zdrowiu mózgu – podkreśliła ekspertka.
Prof. Moro wskazała także, że niezwykle ważna jest edukacja prozdrowotna od najmłodszych lat. – Tak, jak uczymy dzieci myć zęby, tak samo oczywiste powinno być uczenie dzieci, by dbały od najmłodszych lat o zdrowie mózgu. I nie chodzi tylko o to, żeby nakazać dzieciom: macie od dzisiaj dbać o swoje mózgi. Ważne jest wytłumaczenie zarówno najmłodszym, jak i dorosłym osobom, dlaczego jest to tak niesłychanie ważne, że od tego, jak funkcjonuje nasz mózg, zależy to, jakimi jesteśmy ludźmi, jak się czujemy, jak się zachowujmy i co robimy.
– Oczywiście nie możemy poprzez profilaktykę całkowicie zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, ale wielu z nich możemy zapobiec – podsumowała nasza rozmówczyni.
Przeczytaj także: „Przed nami nowa neurologia”.