123RF

Obiecujący lek na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Udostępnij:

Jak wynika z badania klinicznego, którego rezultaty opublikowano w „The Journal of Urology” opracowano nowy lek wykazujący wysoką skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM).

Preparat TAS-303

Jak podkreślają autorzy badania z Chukyo Hospital w Nagoi (Japonia), lek o nazwie TAS-303 zmniejsza częstotliwość epizodów nietrzymania moczu u kobiet z WNM, bez niepokojących skutków ubocznych związanych z obecnie stosowanym w leczeniu tego problemu preparatem – duloksetyną.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie definiowane jako mimowolny wyciek moczu podczas wykonywania nawet niewielkiego wysiłku fizycznego, czyli np. podnoszenia zakupów, biegania, skakania, ale też kichania lub kaszlu. Jest częstym problemem klinicznym, szczególnie u kobiet. Standardowo zalecane metody leczenia obejmują trening mięśni dna miednicy oraz zabieg chirurgiczny.

Kilka lat temu na rynku pojawił się nowy lek do walki z WNM – duloksetyna, będąca nhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Został on zatwierdzony do stosowania u pacjentów w Europie, ale w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii nie dopuszczono go do użytku z uwagi na liczne działania niepożądane.

Teraz naukowcy opracowali zupełnie nowy preparat – TAS-303. Jak podkreślają, należy on do zupełnie innej grupy środków – jest wysoce selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Jego działanie polega na zwiększaniu ciśnienia w cewce moczowej, co potencjalnie może zmniejszyć wycieki z pęcherza. Ponieważ lek jest wysoce selektywny wobec obwodowego układu nerwowego i nie wpływa na wychwyt zwrotny serotoniny, pozwala uniknąć większości działań niepożądanych związanych z duloksetyną.

Badanie kliniczne

Opierając się na obiecujących wynikach badań wstępnych, japońscy naukowcy zaprojektowali badanie kliniczne drugiej fazy w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa preparatu TAS-303 w leczeniu WNM. Wzięło w nim udział 231 kobiet z objawami wysiłkowego nietrzymania moczu. Wszystkie uczestniczki losowo przydzielono do grupy badawczej oraz kontrolnej (stosującej placebo).

U pacjentek stosujących TAS-303 po 12 tygodniach badania zauważono redukcję epizodów nietrzymania moczu. Ich częstość zmniejszyła się o mniej więcej 58 proc. w przypadku testowanego preparatu TAS-303, w porównaniu z 47 proc. w grupie placebo. Poprawa okazała się największa u pań w wieku 60 lat oraz starszych.

Naukowcy sugerują, że połączenie TAS-303 z ćwiczeniami mięśni dna miednicy może pozwolić na szybką poprawę stanu zdrowia układu moczowego kobiet z WNM, a poprzez to poprawę ogólnej jakości ich życia.

– Na podstawie tych ustaleń można uznać, że TAS-303 ma porównywalną skuteczność ze skutecznością duloksetyny, za to większe bezpieczeństwo ze względu na brak działań niepożądanych ze strony układu nerwowego lub przewodu pokarmowego – podsumowuje prof. Momokazu Gotoh, główny autor publikacji. Jak podkreśla, potrzebne są dalsze badania na bardziej zróżnicowanych próbkach pacjentów, ale dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.