Ograniczony dostęp do leczenia nowotworów krwi

Udostępnij:
Polskim problemem jest brak refundacji leczenia nowotworów układu krwiotwórczego i ograniczony dostęp do ośrodków oferujących nowoczesne terapie.
Obecnie nie ma skutecznego sposobu na wyleczenie z nowotworu układu krwiotwórczego. Dzięki lekom można jednak chorobę zatrzymać i przedłużyć życie nawet o 20 lat.

Instytut Ochrony Zdrowia przygotował raport. Dane są zatrważające. W ciągu ostatnich 25 lat liczba chorych na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie. Kiedyś na 100 tysięcy mieszkańców na te choroby cierpiało 9 osób dziś ta liczba wynosi blisko 17 osób. Do tych nowotworów zalicza się przewlekła białaczka szpikowa, chłoniak Hodginga, szpiczak mnogi.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano trzy nowe leki do leczenia szpiczaka plazmocytowego. Wiosną lub latem przyszłego roku będziemy mieli sześć nowych leków, w tym trzy z grup zupełnie dotychczas nieużywanych w leczeniu tej choroby – mówi agencji informacyjnej Newseria dr med. Dominik Dytfeld, prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.

Duża grupa leków stosowanych w onkohematologii należy do tzw. programów lekowych, ograniczonych limitami finansowania. Relatywnie mała liczba chorych cierpiących na te schorzenia powoduje, ze wiele leków nie trafia na listę terapii refundowanych przez NFZ.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.