Opieka zdrowotna, emerytury, zabezpieczenie społeczne - obywatele UE skorzystają dzięki koordynacji unijnych przepisów

Udostępnij:
Obowiązujące od maja 2010 roku nowe przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych są obecnie wdrażane we wszystkich krajach UE. Zmianom tym będzie towarzyszyć obejmująca całą UE kampania informacyjna Komisji Europejskiej, której celem jest szerzenie wiedzy na temat prawa do zabezpieczenia społecznego wśród obywateli Unii.
Z nowych przepisów korzysta każdy, kto osiadł na stałe, podjął pracę tymczasową lub studia w innym kraju UE oraz osoby, które odbywają podróże służbowe lub wyjeżdżają na wakacje.

Z niedawno przeprowadzonego badania Eurobarometru wynika, że jeden na dziesięciu Europejczyków mieszkał i pracował w przeszłości za granicą (wewnątrz lub poza UE), 3% mieszkało za granicą, nie podejmując tam pracy, a 1% pracowało poza granicami swojego kraju, ale tam nie mieszkało. Szacuje się, że 11,3 miliona obywateli UE, czyli 2,3% całej populacji UE, mieszka w państwie członkowskim, w którym się nie urodziło. Ponad 750 tys. ludzi przekracza codziennie granice ze względu na pracę. Ostatnie badania wykazują, że około 187 milionów (37%) Europejczyków posiada obecnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której ma dostęp do opieki zdrowotnej w trakcie tymczasowych pobytów zagranicznych w Europie. Dla wszystkich tych obywateli UE, którzy potencjalnie muszą zmagać się z mozaiką 31 różnych państwowych systemów zabezpieczenia społecznego, koordynacja to sprawa kluczowa.

Aby ułatwić życie milionom przemieszczających się obywateli UE i umożliwić im zachowanie podczas podróżowania wewnątrz Europy prawa do świadczeń z tytułu bezrobocia, z tytułu opieki nad dzieckiem, świadczeń zdrowotnych oraz emerytalnych, w maju 2010 roku wprowadzono nowy, zmodernizowany system koordynacji mający przyspieszyć wymianę informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego. Będzie on z korzyścią dla obywateli UE dzięki ograniczeniu liczby wydawanych dokumentów oraz krótszemu okresowi oczekiwania na obliczenie i wypłacenie świadczenia.

Unijne przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych nie tworzą nowych uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego, lecz gwarantują osobom przemieszczającym się wewnątrz Europy (w obrębie 27 państw członkowskich, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) zachowanie praw w zakresie ubezpieczenia chorobowego, emerytury, świadczeń z tytułu bezrobocia i świadczeń rodzinnych. Każdy kraj w pełni swobodnie określa własny system zabezpieczeń społecznych: w rezultacie powstaje mozaika systemów, z których każdy rządzi się własnymi zasadami. Koordynacja zabezpieczeń społecznych działa jak most łączący państwowe systemy: celem jest, aby obywatele nie ponosili strat w związku z podjęciem decyzji o zamieszkaniu lub rozpoczęciu pracy za granicą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.