Senat/Marta Marchlewska-Wilczak

Ostatnia zmiana listy leków refundowanych oznacza powiększenie jej prawie dwukrotnie

Udostępnij:
– Na liście, która zacznie obowiązywać od 1 września, są właściwie wszystkie podstawowe leki, które w ostatnich 20 latach były refundowane – podkreślił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
30 sierpnia w „Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia” opublikowano obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W wykazie, który zacznie obowiązywać od 1 września, znalazły się między innymi bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia – zamiast jak do tej pory powyżej 75. roku życia – oraz dzieci do ukończenia 18 lat.

Udostępniamy obwieszczenie w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Obwieszczenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O lekach refundowanych – w rozmowie z Polską Agencją Prasową – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

– Od 2016 r. sześciokrotnie powiększyliśmy listę leków refundowanych – do ponad 2 tys. pozycji. Ostatnia zmiana oznacza poszerzenie jej prawie dwukrotnie – do 3,8 tys. pozycji, co oznacza, że jednorazowo wykonaliśmy ruch większy niż w ostatnich sześciu latach. Korzystne są zarówno zmiany dotyczące obniżenia wieku seniorów uprawnionych do leków bezpłatnych do 65 lat – i to będzie widoczne od razu, bo wielu pacjentów, w tym wieku choruje przewlekle i co miesiąc je kupuje – jak i wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży – uznaliśmy, że ta grupa nie ma własnych dochodów i podobnie jak seniorzy wymaga wsparcia – skomentował wiceminister Miłkowski.

Miłkowski poinformował, że „wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla seniorów powyżej 65. roku życia zawiera 3789 pozycji”.

– W wykazie znalazły się między innymi insuliny oraz analogi insulin, doustne leki przeciwcukrzycowe, leki hamujące wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne – wyliczył.

– W nowym obwieszczenie są właściwie wszystkie podstawowe leki, które w ostatnich 20 latach były refundowane i obecnie przeszły do grupy bezpłatnej. Są na niej zarówno leki przeciwbólowe, antybiotyki, szczepionki, przede wszystkim jednak te stosowane w chorobach przewlekłych, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby kardiologiczne, psychiatria – zaznaczył Miłkowski.

– W wykazie leków dostępnych bezpłatnie dla dzieci i młodzieży znalazło się 2825 pozycji – wśród nich między innymi leki przeciwzapalne działające na jelita, insuliny oraz analogi insulin, leki przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe i immunomodulujące – w tym inhibitory kalcyneuryny, stosowane również w atopowym zapaleniu skóry – opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, a także szczepionki przeciw grypie – wyliczył.

– Jeśli chodzi o tę listę, to głównymi kryteriami były wskazania dla tej grupy wiekowej oraz częstość wykorzystywania przez nią leków z danej grupy. I tu nie będzie zaskoczeniem, że dzieci używają głównie antybiotyków. Dużym wydatkiem dla rodziców młodych pacjentów są leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy wziewne – one również znalazły się w wykazie, podobnie jak insuliny, leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe – wyjaśnił wiceminister.

Poza tym bezpłatne będą także szczepionki przeciw grypie – w formie iniekcji oraz donosowej. Z kolei szczepionka przeciw HPV, obecnie stosowana w programie profilaktycznym dla 12- i 13-latków, będzie dostępna w refundacji aptecznej dla osób w wieku 14-18 lat.

– Nie umieściliśmy na liście leków, które nie mają wskazań dla pacjentów w wieku do 18 lat bądź w charakterystyce produktu leczniczego jest zapisane, że nie należy go stosować u dzieci. Wszystkie pozostałe, które mają wskazania refundacyjne, właściwie daliśmy – dodał Miłkowski.

Przedstawiciel resortu poinformował, że „w wykazie leków przysługujących kobietom w ciąży i połogu znalazły się 394 pozycje”.

– W przypadku tej listy zmianą jest objęcie refundacją także kobiet w połogu. Do tej pory były one wyłącznie dla kobiet w ciąży, a ustawa wydłuża ten okres o sześć tygodni połogu. Zdaniem ekspertów, było to zasadne, bo podawanie wielu leków nie kończy się z momentem porodu. Kobiety w ciąży z zasady mało korzystają z leków poza leczeniem przeciwkrzepliwym, szczepionkami, lekami wziewnymi i przeciwcukrzycowymi – podsumował wiceminister.

Przeczytaj także: „Darmowe leków dla dzieci i seniorów – lista” i „Lista refundacyjna – lipiec”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.